Yapay Zeka Nedir? Faydaları ve Riskleri Nelerdir

Yapay Zeka Nedir? Faydaları ve Riskleri Nelerdir

Yapay Zeka, veya AI , bilgisayar bilimleri odaklı bir dal için düşünme ve öğrenme yeteneğine sahip makineler yaratma konusunda “kapsayıcı terim” dir. Deneyimlere dayanarak, AI’lar gelecekte daha iyi kararlar almayı öğrenir. Bilgiyi hem öğrenme hem de uygulama yeteneği; insanların dünyayı anlama biçimini taklit eder ve makinelerin bir zamanlar sadece insan aklıyla mümkün olan görevleri yerine getirmesine izin verir.

SIRI’den kendi kendine giden arabalara kadar yapay zeka (Artifical Intelligence – AI) hızla ilerliyor. Bilim kurgu, yapay zekayı sık sık insan benzeri özelliklere sahip robotlar olarak tanımlarken, AI; Google’ın arama algoritmalarına, IBM’in Watson’ına ve otonom silahlara kadar her şeyi kapsayabilir.

Günümüzde yapay zeka, dar bir görevi yerine getirmek için tasarlandığı için, dar AI (veya zayıf AI) olarak bilinir (Örneğin; sadece yüz tanıma veya sadece internet aramaları veya sadece araba kullanma).

Bununla birlikte, bir çok araştırmacının uzun vadeli hedefi genel AI (AGI veya güçlü AI) oluşturmaktır. Dar AI, satranç oynamak veya denklemleri çözmek gibi özel görevi ne olursa olsun insanlardan daha iyi performans gösterse de, AGI neredeyse her bilişsel görevde insanlardan daha iyi performans gösterecektir.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir