Elon Musk Kimdir?Çocukları ve Önceki Eşleri

Elon Musk Kimdir?Çocukları ve Önceki Eşleri

Elon Reeve Musk, bilinen adı ile Elon Musk mühendis ve girişimci.Musk, Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak doğdu. Elon Musk, hem doğum yeri Güney Afrika Cumhuriyeti, hem Kanada, hem de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır. SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarındandır. 

Elon Musk, Forbes dergisinin hazırladığı “Dünyanın En Güçlü Kişileri Listesi”nde Aralık 2016’da 21’inci sırada yer aldı.

Elon Musk, ilk yatırımını babasından borç aldığı 28 bin dolarla henüz 24 yaşındayken yaptı. O dönemde basın kuruluşlarının şehir haberleri almak için kullandığı Zip2 adında bir yazılım geliştirdi. Musk, daha sonra bu yazılımı sattı ve 22 milyon dolar kazandı.Daha sonra bugün dünyada milyonlarca kişinin kullandığı çevrimiçi ödeme sistemi PayPal’ı kurdu.

Ancak Elon Musk, özellikle son 15 yıldır dikkatini ve yatırımlarını internetten uzaya yönlendirmeye başladı.Elon Musk 2040’a kadar Mars’ta koloni kurmak istiyor

2001 yılında Mars’ta sera kurarak, sebze-meyve yetiştirilmesini öngören “Mars Vahası” projesini geliştirdi. 2002 yılında da uzay araştırmaları teknolojileri geliştiren SpaceX şirketini kurdu. Burada uzaya gitmek için özel kullanıma açık roketler ve roket motorları geliştiriliyor.

Musk, Eylül 2016’ta Mars’ta koloni kurma planlarının detaylarını açıkladı. Mars’a insan taşıyacak bu roketin 10 milyar dolara mal olması ve en erken 2024 yılında kalkabilecek duruma gelmesi öngörülüyor.

ELON MUSK’IN ÇOCUKLARI VE ESKİ EŞLERİ

Çocuklar: Nevada Alexander Musk, Damian Musk, Griffin Musk, Xavier Musk, Saxon Musk, Kai Musk Trend

Eş: Talulah Riley (e. 2013–2016), Talulah Riley (e. 2010–2012), Justine Musk (e. 2000–2008)

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir