Elektrikli Ev Aletleri Ne Kadar Enerji Tüketiyor?Elektrik Faturasını En Çok Etkileyen Ev Aleti Ne?

Elektrikli Ev Aletleri Ne Kadar Enerji Tüketiyor?Elektrik Faturasını En Çok Etkileyen Ev Aleti Ne?

Özellikle korona virüsü salgınından sonra evde kaldığımız şu günlerde elektrikli eşya kullanımı arttı özellikle bilgisayarlar,şarj aletleri,çamaşır makineleri,fırınlar,televizyon gibi aletleri daha sık kullanır olduk haliyle kabaran elektrik faturaları ise canımızı sıkmaya başladı.Bu durumda hem çevre hem de aile ekonomisi için tasarruf yapmamız gerekir.Tabi öncelikle bu aletlerin ne kadar enerji harcadığını öğrenelim.

Enerji etiketlemesi

Elektrikli ev aletlerinde enerji verimliliği sınıflandırması, on gruptan oluşuyor. Bu gruplandırma A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F ve G harfleriyle tanımlanıyor.A+++ sınıfı en düşük enerji tüketim sınıfını, G sınıfı ise en yüksek enerji tüketim sınıfını ifade ediyor. Örneğin, evlerimizde kesintisiz olarak kullandığımız buzdolaplarının A sınıfı olanları G sınıfı olanlarına göre %56 daha az enerji harcıyor.Günümüzde piyasada daha çok A+++, A++, A+, A ve B sınıfı cihazlar yer alıyor.

Buzdolabı
Evdeki elektrikli cihazlar içerisinde kesintisiz çalışan buzdolapları, toplam ev enerji tüketiminin % 31’ine karşılık geliyor. Buzdolaplarının elektrik tüketimleri iç hacimlerine yani büyüklüklerine göre değişim gösteriyor. A+ sınıfını örnek alırsak, mini bir buzdolabı saatte 20 watt, orta boy bir buzdolabı saatte 25 watt, büyük boy bir buzdolabı ise 40 watt elektrik harcıyor. Buzdolaplarının elektrik tüketimlerini en aza indirmek için ocak ve radyatör gibi ısı kaynaklarının yakınına koymamak, yaz ve kış ısı ayarlarını yapmak ve kapağını uzun süre açık bırakmamak gerekiyor.

Çamaşır makinesi
Evlerde vazgeçilmez olan çamaşır makinelerinin çeşidi ve ek özelliklerine göre elektrik tüketimleri değişiyor. Sık kullanılan A+ sınıfı, 5 kg yıkama kapasiteli bir çamaşır makinesi saatte 800 watt elektrik harcıyor. Harcanan elektrik tüketimini azaltmak için, tam dolduğunda çalıştırmak, kısa ve soğuk su programlarını tercih etmek gerekiyor.

Bulaşık makinesi
A+ sınıfı bir bulaşık makinesi saatte 1.800 watt elektrik tüketiyor. Ayrıca çalışmadıkları zaman da prize takılı olduklarında 0,1 watt/saat kadar fazladan enerji harcıyorlar. Tasarruf için en doğru yöntem ise makineyi tam kapasite dolu olduğu zamanlarda çalıştırmak.

Elektrikli fırın
Elektrikli fırınlar normal sıcaklıktaki çalışma ayarında saatte yaklaşık 2.000 watt elektrik harcıyor. Bu enerji kullanımını en aza düşürmek için çalışıyorken fırının kapağını açmamak gerekiyor. Açılırsa biriken ısının % 20’si kayba uğruyor.

Ütü
Evlerde kullanılan elektrikli aletler arasında en yüksek elektrik tüketimine sahip olan aletlerden biri olan ütüler saatte 2.500 ile 2.800 watt arasında enerji harcıyor. Çamaşırların nemli olarak ütülenmesi ve ütü satın alırken gücünden çok buhar kapasitesi yüksek olanların tercih edilmesi elektrik tüketimini azaltıyor.

Elektrik süpürgesi
Elektrik süpürgelerinin emiş güçlerine göre elektrik tüketimleri değişiyor. Genellikle saatte 1.000 ile 2.000 watt arasında enerji harcıyorlar. Süpürgelerin emiş güçlerindeki azalma daha fazla enerji tüketimine neden oluyor. Bu nedenle filtrelerinin veya toz torbalarının sık değiştirilerek emiş gücünün yüksek tutulması enerjiden tasarruf sağlıyor.

Televizyon
Televizyonların enerji tüketimi türüne göre değişiyor. LED teknolojili televizyonlar LCD’lerden yaklaşık yüzde 25 , plazmalardan ise yüzde 40 daha az elektrik harcıyor. Örneğin 52 inç bir LCD ekran televizyon saatte 240 watt; 55 inç bir LED ekran televizyon ise saatte yaklaşık 190 watt enerji tüketiyor.En fazla tüketimi ise tüplü televizyonlar yapıyorlar.

Dizüstü bilgisayar
Bilgisayarlar, evdeki elektrikli ev aletleri arasında ortalama elektrik tüketiminin yüzde 7,7’sini oluşturuyor. Dizüstü bilgisayarlar saatte 60 ile 90 watt elektrik kullanıyor. Tüketim, cihazdaki donanımlar ya da kullanım şekillerine göre artabiliyor. Örneğin oyun oynamak tüketimi artırıyor. Enerji sarfiyatını daha aza indirmek için ekran koruyucuyu devre dışı bırakmak, monitörün parlaklığını azaltmak gerekiyor.

Şarj cihazları
Cep telefonları ve tabletlerin şarj cihazları, prize takılı oldukları zaman saatte yaklaşık 0.26 watt tüketiyor. Şarj edilen cihaz % 100 dolduğunda şarj bağlantısının kesilmesi tasarruf sağlıyor.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir