Apple, eski iPhone sahiplerine 25 dolar(155tl) ödeyecek

Apple, eski iPhone sahiplerine 25 dolar(155tl) ödeyecek

Performans yavaşlatmasına gittiğini kabul eden Apple, eski model iPhone sahiplerine talep etmeleri halinde 25 dolarlık bir ödeme yapacak.

Eski telefon modellerini kasıtlı olarak yavaşlattığı iddiası üzerine açılan davada 500 milyon dolar ödemeyi kabul eden Apple şirketi, iPhone 6, 6S, 7 ve SE model telefona sahip müşterilerine talep etmeleri halinde 25 dolar (155 TL) ödemede bulunacak.

SORUMLU OLDUĞUNU KABUL ETTİ

Apple şirketi 2017 yılında, eski model cihazlarında “beklenmedik şekilde kapanmaların önüne geçmek” gerekçesiyle performans yavaşlatmasına gittiğini kabul etti, bunun üzerine bazı müşteriler tarafından dava edildi. Şirket, tüketici avukatları ile varılan anlaşma gereği sorumlu olduğunu kabul etti.

500 MİLYON DOLARA KADAR ÖDEME SÖZÜ

Ünlü teknoloji firması, hatasını kabul etmesinin ardından batarya değişimlerinde 29 dolarlık indirime gitti. Ancak, bir çok kişi bu süreçte yüzlerce dolar harcayıp yeni telefon aldıklarını ve mağdur olduklarını belirterek tüketici avukatlarına başvuruda bulundu. California merkezli şirket, bu konuda hatasını kabul etmese de tüketici avukatları ile uzlaşma yolunu seçti ve 93 milyon doları avukatlara verilmek kaydı ile 500 milyon dolara kadar ödeme yapma sözü verdi.

HANGİ MODELLERİ KAPSIYOR?

Anlaşma gereği, iPhone 6, 6S, 7 ve SE model telefonu olan müşteriler talepte bulunmaları halinde şirketten 25 dolar iade alabilecek.

Apple, eski iPhone sahiplerine 25 dolar ödeyecek

ÖDEMELER NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

Ödemenin ne zaman ve nasıl yapılacağı ile ilgili net bir bilgi paylaşılmazken, bu miktar yalnızca ABD için geçerli olacak. Dünya çapında bu tarz bir ödemenin yapılıp yapılmayacağı konusu da belirsiz. 

Apple daha evvel İtalya ve Fransa’da benzer iddialardan dolayı mahkemeye verilmiş ve cezalar almıştı.  

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir