Uzmanlar COVID-19’un neden Gripten farklı olduğunu anlatıyor

Uzmanlar COVID-19’un neden Gripten farklı olduğunu anlatıyor

Uzmanlar COVID-19’un neden Gripten farklı olduğunu anlatıyor. “Düşmanı tanıyın” dedi Sun Tzu Savaş Sanatı’nda. Bu aksiyon sadece askeri stratejistler için değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminiz için de geçerlidir: Vücudunuz gripten ve aşıdan sonra vücudunuza giren virüsü tanır ve ona göre hareket eder.

Bu aşinalık, gribin mevcut pandemi kıvılcımına neden olan yeni koronavirüsten daha kolay yenilmesini sağlar.

Bağışıklık eksikliğinin ötesinde, test aksilikleri ve kanıtlanmamış tedaviler, yeni koronavirüs pandemisini, araştırmacıların on yıllardır kontrol etmek için çalıştığı grip salgınlarından sonra yeni ve farklı bir meydan okuma haline getirmektedir.

Sürü bağışıklığı yok

Uzmanlar COVID-19’un neden Gripten farklı olduğunu anlatıyor

Grip mevsimi boyunca – hatta şiddetli olanına bile – nüfusun çoğu zaten bağışıktır. Bağışıklık sisteminiz viral düşmanı önceki bir enfeksiyondan tanıyabilir ve bulaşmayı gidermek için antikorları dışarı pompalayabilir. Ya da bir grip aşısıyla vücudunuzu canlı bir saldırıyı savuşturmak için eğiten bir doz ölü grip virüsü almış olabilirsiniz.

St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı Abigail Carlson’a göre, ister enfeksiyon ister enjeksiyon yoluyla, bağışıklığı olan insanlar, büyük halkın gripten nispeten korunmasına yardımcı oluyor .

“Virüs onları enfekte ettiğinde çıkmaza girer” dedi Carlson, ve ekledi. “Hastalanmıyorlar ve virüsü kendi yollarında durduruyorlar.”

Bu koruyucu sürece sürü bağışıklığı denir. Her ne kadar mükemmel olmasa da – on binlerce insan her yıl gripten ölüyor – sürü bağışıklığı genellikle gribi hastanelerin yönetebileceği seviyelerde tutar. Yeni koronavirüs için durum böyle değil.

Carlson, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 ile “sürü bağışıklığı yok veya çok az bağışıklık var” dedi. “Virüs aşırı derecede ölümcül olmasa da, enfekte olabilecek daha fazla insan var.”

Sürü bağışıklığı olmadan, insanlar sadece aylar içinde dünya çapında yayılan koronavirüs için ideal konakçılardır.

Carlson, “Şimdi sağlık sisteminin büyük bir baskı altında olduğu bir noktadayız.” “Maskeler sınırlı, solunum cihazları sınırlı, yataklar sınırlı.”

Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre , Perşembe öğleden sonra ABD 236.000’den fazla COVID-19 vakası ve en az 5.600 ölüm kaydetti.

Ucla’da bulaşıcı bir hastalık araştırmacısı olan Otto Yang’a göre, sürü bağışıklığına yönelik yeni bir koronavirüs aşısı geliştirmek muhtemelen bir yıldan fazla sürer.

Birincisi, çalışmak için öncü aşı yoktur: İnsanları enfekte eden yedi koronavirüs tipinden – dört tane soğuk algınlığa neden olanlar dahil- hiçbirinin kanıtlanmış bir aşısı yoktur. Araştırmacılar, aktif virüs partikülleri, inaktive olanlar veya sentetik bileşikler kullanarak yeni koronavirüse karşı nasıl aşı yapılacağını hala araştırıyorlar.

Araştırmacılar her yıl grip aşısını hızlı bir şekilde piyasaya sunsa bile, yeni koronavirüs aşısını halka sunmadan önce dikkatlice test etmelidirler. Ve bu muhtemelen uzun bir süreç olacak .

Test ve tedavi sorunları

Uzmanlar COVID-19’un neden Gripten farklı olduğunu anlatıyor

Bir hastanın grip veya COVID-19 gibi viral bir hastalığı olup olmadığını öğrenmek için araştırmacılar virüsün genlerini hastanın burnundan veya ağzından bir çubuk örneğinde arar.

Grip için bu test işlemi güvenilirdir. Virüs mutasyona uğramasına rağmen, çoğu değişiklik dış yüzeyindeki proteinleri etkiler, bu da bir enfeksiyon başlatmak için hücrelerinize bağlanır. Grip testleri, virüs kabuğunun içindeki proteinleri kodlayan daha kararlı genleri hedefler.

Grip söz konusu olduğunda, “tüm suşları test eden PCR testlerimiz var.” Diyen Yang, her yıl aynı grip testi prosedürlerinin kullanıldığını da sözlerine ekledi. “Test için tüm bu altyapı zaten mevcuttu.”

Bunun aksine, koronavirüs için yapılan bir testte hangi genlerin hedefleneceğini sıfırdan düzenlediler.

Dünya Sağlık Örgütü Ocak ayında etkili bir protokol geliştirdi, ancak ABD kendi protokolünü geliştirmeye karar verdi ve ardından üretimi ve dağıtımını yavaşlattı. Test eksikliği, araştırmacıların hastalığın ne kadar yaygın olarak yayıldığına dair anlayışlarını engelledi.

Yang, ABD’nin COVID-19 testi söz konusu olduğunda “oldukça sefil bir şekilde başarısız’’ olduğunu söyledi.  Çünkü Güney Kore ve İtalya gibi ülkelerde test oranları ABD’nin iki katından fazla.

Yang , griple mücadeleye yardımcı olan antiviral ilaçların COVID-19 hastaları için daha az etkili olduğunu söyledi.

“Bu noktada SARS-CoV-2 için kanıtlanmış bir tedavi yok.” Bazı doktorlar , koronavirüsle mücadele etmek için anti-sıtma ilaçları uyguluyorlar, ancak bu tür tedavilerin etkinliği hala belirsiz.

Mesafeni koru

Yeni koronavirüs pandemisi griple karşılaştırıldığında aralarında çok fazla fark vardır. Yine de, Yang ve Carlson bir aşıyı beklerken iyimserler çünkü pek çok insan – herkes olmasa da – sosyal mesafeyi ciddiye alıyor.

Carlson, “Bu sosyal mesafeye şans verip denesek çok etkili olacak… İşler daha iyi olacak ve bu salgın gerçekten geçecek.”

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir