Türk Eczacıları Birliği’nden ‘Ibuprofen’ açıklaması

Türk Eczacıları Birliği’nden ‘Ibuprofen’ açıklaması

Ibuprofen gibi ‘nonsteroid antiinflamatuar ilaçlarının’ corona virüsünün sebep olduğu Corona virüsü hastalığını kötüleştirdiği tartışmasına Türk Eczacıları Birliği’nden açıklama geldi.

Fransa Sağlık Bakanı’nın sosyal medyada paylaştığı Ibuprofen etken maddeli ilaçların COVID-19 hastalığının sürecini olumsuz etkilediği tartışmasına bir açıklama da Türk Eczacıları Birliği’nden geldi.

Açıklamada önemli uyarılara yer verildi ve ilacın corona virüsünün sebep olduğu COVID-19 hastalığında süreci olumsuz etkileyip etkilemediği bilgisi paylaşıldı.

İşte o açıklama:

İbuprofen gibi nonsteroid antiinflamatuar (NSAİ) ilaçların, koronavirüs hastalığını (COVİD-19) kötüleştirip kötüleştiremeyeceği konusunda, sosyal medyada önemli bir endişe yaratılmış durumdadır!

BİLİMSEL BİR KANIT YOK

İbuprofen ilaç etken maddesini içeren ilaçların kullanımı ile COVİD’in kötüleşmesi arasında bağlantı kuran bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

Tüm Avrupa’da ilaç üretimi, güvenliği ve denetiminden sorumlu olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA), konuyu yakından takip etmekte ve an itibariyle böyle bir ilişkinin bulunmadığını ifade etmektedir.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir