Tansiyon ilaçları Corona virüs ölümlerini artırıyor mu?

Tansiyon ilaçları Corona virüs ölümlerini artırıyor mu?

Dünya genelinde salgın haline gelen ve maalesef ülkemizde de bildirilmeye başlanan Covid-19 için en yüksek risk grubunu kronik kalp hastaları. Ancak, paniğe kapılmaksızın zamanında alınacak tedbirlerle bu salgının kısa sürede büyük kayıplar yaşanmadan atlatılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Hamza Duygu, son günlerde tansiyon ilaçları ile ilgili çıkan spekülasyonların bilimsel bir dayanağının olmadığını vurguladı. Dünya genelinde vaka sayısı arttıkça tamamen sağlıklı kişilerde kalple ilgili hastalık tutumlarının da tanımlanmaya başladığını belirten Prof. Duygu, korona virüsün ölümcül kalp kası iltihabı, kalp krizi, kalp yetersizliği tablosunda ağırlaşma, ritim bozuklukları, düşük tansiyon ve ani ölümlere yol açabileceğinin bildirildiğini söyledi.

Koronavirüsün şifreleri çözülürken, sosyal medyada dolaşan birçok kirli bilginin vatandaşları şaşkına çevirdiği görülüyor. Bu sebeple resmi bilgilerin dışında ve kaynaksız paylaşımların ciddiye alınmaması isteniyor. Bu asılsız bilgilerden birisi de, tansiyon ilaçlarının koronavirüsten ölümleri arttırdığı şeklindeki kirli bilgiler idi.

Yüksek tansiyon nedeniyle sık kullanılan ACE-I veya ARB grubu ilaç kullanan hastalarda korona virüs’ün daha ölümcül seyredebileceği yönünde söylentiler olduğunu belirten Prof. Dr.  Hamza Duygu, bu spekülasyonların virüsün hücre içine girerken ACE2 denilen enzimi kullandığını gösteren deneysel çalışmalardan sonra gündeme geldiğini ifade ettiği açıklamalarına şöyle devam etti:

“Avrupa Hipertansiyon Derneği birkaç gün önce yaptığı duyuruda, bu söylemlerin hiçbir bilimsel dayanağı olmadığını, bu tür ilaçlar kullanan hastaların ilaçlarını kesinlikle bırakmaması, sosyal medyada dolaşan haberlere de itibar etmemesi gerektiğini vurgulamıştır. Dolayısıyla hastalarımıza hekimlerine danışmadan hiçbir ilaca ara vermemelerini önermekteyiz. Aksi takdirde bu hayatı tehdit eden durumlara yol açabilir.

Türk Toraks Derneği Solunum Sistemi İnfeksiyonları Çalışma Grubu’nun Corona virüs’le ilgili yararlı bilgileri ışığında da paniğe kapılmadan, gerekli tedbirlerin zamanında alınması ile bu salgının da kısa süre içinde, büyük kayıplar yaşanmadan atlatılabileceği inancındayız.”

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir