Son dakika… Kanalizasyonda corona virüs çıktı!

Son dakika… Kanalizasyonda corona virüs çıktı!

Son dakika haberlere göre, Romanya’da Sağlık Bakanı istifa etti. Can kayıplarının 1000’i geçtiği ABD’de tarihin en büyük ekonomik destek paketi onaylandı: 2 trilyon dolar. Brezilya favelalarındaki çeteler, sokağa çıkma yasağı ilan etti. Salgının yoğun olarak görüldüğü kentlerdeki atık suları inceleyen bilim insanları, dünyayı şoka uğratan sonucu buldu.

Bugün sonunda yeryüzünde corona virüsün bulaştığı insanların sayısı yarım milyonu yüksek ihtimalle geçecek, şu anki rakam 471 bin. Test sayılarının artırılmasıyla her gün yaklaşık 35 bin vaka belirleniyor. Can kayıpları ise dün 20 bini aştı, yeryüzünde şu anda yaklaşık 15 bin durumu kritik olan hasta var. Dünyadaki 198 ülke ve bölgeyi büyük bir sınavdan geçiren salgına dair tüm gelişmeleri canlı blogla aktarıyor olacağız.13.55 : Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Avrupa ofisi, İtalya’daki corona virüsü enfeksiyon oranının düşmesinin “cesaret verici işaretler” olarak değerlendirilebileceğini ancak en kötü durumun geçip geçmediğini söylemek için henüz erken olduğunu açıkladı.13.35 : İspanya’da yeni tip corona virüsü salgınından dolayı hayatlarını kaybedenlerin sayısı düne göre 655 artışla 4 bin 89’a çıktı.13.20 : ABD Senatosu, corona virüs salgını için hazırlanan 2 trilyon dolarlık rekor büyüklükteki destek paketini onayladı. Bu, ABD tarihindeki en büyük ekonomik destek paketi.Paketin içeriği şu şekilde:Amerikalılara kişi başına 1.200 dolar ve çocuk başına 500 dolar ödeme yapılacakİşsizlik maaşı serbest çalışanlar ile kısa dönem sözleşmeli çalışanları da kapsayacak şekilde genişletildiHava yolları sektörüne kredi de dahil olmak üzere işletmelere 500 milyar dolarlık fon sağlanacakKüçük işletmelere destek için 350 milyar dolarlık kredi sağlanacakPandemiyle savaşan hastanelere ve sağlık kuruluşlarına 100 milyar dolar kaynak aktarılacakPaketin Temsilciler Meclisi’nde Cuma günü kabul edilmesi bekleniyor. Anlaşama Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında günlerdir süren müzakerelerin ardından geldi.1000’den fazla insanın hayatını kaybettiği ABD’nin dünya genelinde salgının yeni merkezi olması bekleniyor.13.10 : Avrupa Parlamentosu bugün corona virüsün yol açtığı ekonomik tahribatı görüşmek üzere toplandı.

13.00 : Tayland’da en az 30 Nisan’a kadar olağanüstü hal ilan edildi. BBC muhabiri Jonathan Head, alınan kararla hükümetin askıya alınıp ülkenin 2015’teki darbeyle iktidara gelen Başbakan Prayuth Chan-ocha liderliğindeki bir komisyon tarafından yönetilmesi anlamına geldiğini bildiriyor.Kararla, yurt dışından ülkeye ziyaretçilerin girmesi yasaklanıyor ve Başbakan’a ülke içinde seyahat kısıtlamaları getirme, toplanmaları yasaklama ve vatandaşları eve kapatma yetkisi veriyor.Karar, Başbakan’a basını kontrol etme anlamında geniş yetkiler tanıyor. General Prayuth sosyal medyada ‘çarpıtılmış bilgi’ paylaşanlara karşı yasal işlem başlatacağı uyarısında da bulundu.2014 yılındaki darbeye liderlik eden Başbakan’ın kendisine verilen yetkilerin ne kadarını kullanmaya niyetli olduğu bilinmiyor. Başkent Bangkok’ta sokaklarda ve gıda pazarlarında pek çok insan görülse de, kamusal yaşamın çoğu askıya alınmış durumda. Şimdilik, hükümet büyük ekonomik tahribata yol açacağı endişesiyle daha sıkı önlemler getirmekte isteksiz.

Şu an enfekte olmuş kişi sayısı 934. Ancak bir hastanedeki doktorlar daha sıkı önlemler alınmazda 30 gün içerisinde 7.000 kişinin ölebileceği uyarısında bulundu.General Prayuth’un liderliği son bir yılda etkisiz ve hayal gücünden yoksun olmakla eleştiriliyordu. Şimdi bütün karar mekanizması kendi elinde toplandı, Tayland’ın corona virüsle ne kadar iyi başettiğine bağlı olarak ya övgüyü kabul edecek ya da suçu.12.40 : İran’da can kayıpları 157 artışla 2 bin 234’e yükseldi. Şehirler arası seyahat yasağının bugün uygulanmaya başlandığı İran’da vakalar da 2 bin 389 artışla 29 bin 406 oldu.12.35 : Romanya’da Sağlık Bakanı Victor Costache, corona virüs salgınının durdurulamaması üzerine istifa etti. 17 hastanın yaşamını yitirdiği Balkan ülkesinde 906 test pozitif çıktı. 16 Mart’ta olağanüstü hal ilan edilen Romanya’da Costache’ın yerine yardımcısı Nelu Tataru atandı.12.20 : Uçak takip sitesi Flightradar, corona virüs salgınıyla birlikte Avrupa hava trafiğinde yaşanan değişimi gözler önüne serdi. Tüm kıtanın üzerini kaplayan uçakların göründüğü tarih, 18 Aralık 2019. 25 Mart tarihindeki veriler ise, söze gerek bırakmıyor.

10.30 : Rusya hükümeti, kendi ülkelerine dönmek isteyenleri taşıyacak uçaklar hariç, tüm dış hat uçuşları 27 Mart’tan itibaren durduracağını açıkladı.Rusya’da şu ana kadar 658 corona virüs vakası tespit edildi. Moscow Times’a göre virüs nedeniyle hayatını kaybeden üç kişi var.Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’in verdiği emre göre, tüm kamu çalışanları da yarından itibaren uzaktan çalışacak.Ülkede cumartesiden itibaren bir hafta boyunca hayati sektörler dışında iş kolları çalışmaya bir hafta ara verecek. Ülkede yaşlı ve hastalara evlerinde durmaları uyarısı da yapılmıştı.Çarşamba günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkanlık süresini uzatmasını sağlayacak anayasa referandumunu da ileri bir tarihe ertelediklerini açıkladı. Referandumun 22 Nisan’da yapılması planlanmıştı.

10.00 : Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM) salgının yoğun olarak görüldüğü Tilburg kenti ile başkent Amsterdam’daki kanalizasyon suyunda corona virüse rastlandığını açıkladı. RIVM virüsün bazı hastaların dışkıları yoluyla kanalizasyona karıştığını belirterek, atık sulardan uzak durulmasını istedi.Enstitü, Hollanda’da salgının yayılması üzerine Mart ayı ortalarında kanalizasyon sularında inceleme yaptı. Ülkede ilk resmi korona hastasının teşhis edildiği Loon op Zand ilçesinin atık su arıtma tesisin yanı sıra Kaatsheuvel kasabası, Tilburg ve Amsterdam kentlerinin kanalizasyon şebekelerinde corona virüs bulundu.Loon op Zand ilçesinin bağlı olduğu Tilburg, Hollanda’da corona virüs salgınının en yoğun olduğu Noord Brabant bölgesinde yer alıyor.RIVM’nin daha önce yaptığı atık su araştırmasında norovirüs, antibiyotiğe dirençli bakteriler, çocuk felci ve kızamık virüsü de aynı teknikle belirlenmişti.Kaatsheuvel kasabasındaki arıtma tesisinden çıkan sularda virüsün yer almadığını ve arıtma suyu ile içme suyu arasında bağlantı bulunmadığını belirten Hollandalı uzmanlar, içme sularının güvenli olduğunu açıkladı.Su İşletmeleri Birliği’ne göre, Kaatsheuvel deki yerel sakinler için herhangi bir risk yok.Birlik açıklamasında, “Kanalizasyon arıtma tesisinden çıkan suda corona virüs bulunamadı. Ama tabii ki, daha önce olduğu gibi buraya yüzmeye gitmemeli veya köpeğinizin tahliye edilen suda oynamasına izin vermemelisiniz” denildi.08.55 : ABD Savunma Bakanı Mark Esper, tüm asker ve sivil personel ile ailelerinin yurt dışı intikal ve seyahatlerini iki aylığına askıya aldı. Söz konusu karar yaklaşık 90 bin askeri etkileyecek ve tatbikatlar da ertelenecek.Öte yandan, ilk kez Pentagon binasında görevli bir askerde corona virüse rastlandı.

08.45 : Nevruz Bayramı seyahatleri nedeniyle ikinci bir salgın dalgasından korkan İran’da, şehirler arası seyahat yasağı bugün başladı.ABD’DE CAN KAYIPLARI 1000’İ GEÇTİ05.40 : ABD’de corona virüsten yaşamını yitirenlerin sayısı 1000’i geçti. Her gün en az 10 bin insanın virüs kaptığının belirlendiği ülkedeki vakalar 68 bini geçerken, üçüncü sıradaki ABD kısa sürede İtalya ve Çin’i geçerek ilk sıraya yerleşecek.

ABD’liler, salgının başlangıcından bu yana çılgın gibi silahlanıyor. California eyaletine bağlı Los Angeles Şerifi Alex Villanueva, silah mağazalarının kapatılmasını istedi.Şerif Villanueva, “Bu, silah satışlarının yasaklanması konusu değil ancak herkesin panik içinde silah satın alması kendi içinde başka sorunları tetikliyor” dedi.Florida’da da ise, 42 kişide grip benzeri belirtiler görüldüğünün öğrenilmesi üzerine Şili’den gelen turistik gemi paniğe yol açtı. Toplamda 1200 yolcunun bulunduğu Zaandam isimli gemideki yolcu ve mürettebatlar testten geçiriliyor.05.30 : Afrika ülkesi Mali’de ilk vakaların teşhis edilmesi üzerine kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Devlet televizyonu, yasağın akşam 21.00 ile sabah 05.00 saatleri arasını kapsadığını duyurdu.04.10 : Güney Kore’de ise vakalar 104 artışla 9 bin 241 oldu. Her gün yaklaşık 20 bin test uygulayan ülkede 5 hastanın öldüğü bildiriliyor, can kayıpları 131’e çıktı.03.10 : Olağanüstü hal ilan eden Yeni Zelanda’da vaka sayıları artıyor. 78 tanı daha konuldu ve Covid-19’a yakalananların sayısı 361’e ulaştı.03.00 : Corona virüs salgınını durduran Çin, 67 yeni vaka ve altı ölüm bildirdi. Çin’deki hasta sayısı halihazırda 81 bin 285, can kaybı ise 3 bin 287.

TRUMP’A YANIT: ÖLECEK 26 BİN KİŞİYİ SİZ BELİRLEYİN00.55 : Beyaz Saray’daki günlük basın toplantısında bir kez daha gazetecilerin karşısına çıkan ABD lideri Donald Trump, virüsün hızla yayıldığı New York’u zorlu haftaların beklediğini söyledi: “En sorunlu yer. Zor haftalar bekliyor. Vali Cuoma süreci iyi götürüyor. Bu zor dönemin atlatılmasına yardımcı olmak için yetkim dahilinde her çabayı gösterdiğimi bilmenizi isterim.”New York eyaletine 4 bin solunum cihazı gönderdiklerini aktaran Trump’a Vali Andrew Cuomo yanıt verdi: “Federal Acil Yönetim Ajansı, 400 suni solunum cihazı gönderiyor. 30 bine ihtiyacım varken 400 tane ile ne yapabilirim? Bu durumda ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin çünkü sadece 400 suni solunum cihazı gönderiyorsunuz.”New York Valisi ayrıca, gece yarısı yaptığı açıklamayla kentteki bazı sokakları trafiğe kapatacağını açıkladı. Cuomo, New York’ta salgının başlangıç yeri olan Westchester bölgesinde yavaşladığına dikkat çekerek, “Artış oranını önemli ölçüde yavaşlattık. Bu gerçek olamayacak kadar güzel bir haber” diye konuştu.30 bini aşkın vakanın belirlendiği şehirden bir başka çarpıcı haber ise, önlükleri tükenen bazı hemşirelerin çöp poşetlerinden yaptıkları önlükleri giymesi oldu. Mount Sinai West hastanesinin hemşireleri, giydikleri çöp poşetlerinin fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı: ”Hastanede laboratuvar önlüğü kalmadı. Maske de yok ve tek kullanımlık maskeleri tekrar tekrar takıyoruz.”

ÇETELER SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN ETTİ00.15 : Salgından en fazla etkilenen Güney Amerika ülkesi olan Brezilya, Devlet Başkanı ‘Tropik Trump’ Jair Bolsonaro’nun aldığı tedbirlerin sınırlı olması nedeniyle bir süredir tencereli tavalı protesto gösterilerine sahne oluyor.’Favela’ denilen yoksul gecekondu semtlerindeki suç çeteleri ise, geceleri sokağa çıkma yasağı ilan etti. Ülkenin en büyük ikinci kenti Rio de Janeiro’daki suç çetelerinin ilan ettiği yasak, akşam saat 20.00’de başlıyor. Çeteler, sosyal medyadan, “20.00’den sonra sokakta görülen herkes, bir dahaki sefere kurallara riayet etmesini öğrenecek” ve “Halk için iyi olanı istiyoruz. Eğer hükümetin duruma el atacak kapasitesi yoksa suç çeteleri mevzuya müdahil olacaktır” mesajlarını attı.Söz konusu adım, Bolsonaro’nun adımlarını yeniden gündeme taşıdı.00.00 : ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki Pittsburgh şehrinde temizlik işçileri, yüz maskesi yokluğu ve tehlikeli koşullarda çalışma nedeniyle ek ödeme talebiyle greve çıktı.Yerel bir TV kanalına konuşan grevci işçilerden Sheldon White, “Her çöp torbasına el attığımızda hayatımızı riske atıyoruz” diyerek çöpleri toplamayacaklarını ifade etti.Kentte sokağa çıkma yasağı uygulansa da temizlik işçileri bundan muaf tutuluyor.Reklam Pittsburgh Belediyesi ise bir açıklama yaparak temizlik işçilerine temizlik bezleri, eldiven verildiğini ve tulumlarını her gün yıkamalarının söylendiğini belirtti. WPXI-TV, işçilere Çarşamba günü ödemesinin yapıldığını, Perşembe günü işe gelmelerinin söylendiğini duyurdu.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir