Son dakika: ‘Artık ölüleri sayamıyoruz’

Son dakika: ‘Artık ölüleri sayamıyoruz’

İtalya’da ülkenin özellikle kuzey bölgesini vuran salgının önüne geçilemiyor. Lambordia’da görev yapan bir hemşire, durumun inanılmaz bir hal aldığını ifade etti ve tüm dünyayı ağırdan yaralayan o sözleri sarfetti: “Artık ölüleri sayamıyoruz bile.”

İtalya’da bir hemşire koronavirüs vakalarıyla ilgili yaşananları paylaştı. Lambordia çevresinde görev yapan hemşire Daniela Confalonieri, hastanedeki atmosferi aktardı.

Confalonieri, kullandığı ifadelerle felaketin boyutunu gözler önüne serdi. Ülkenin salgından en kötü etkilenen bölgesi Lambordia’da görev yapan İtalyan hemşire, “Çok yüksek stres altında çalışıyoruz. Maalesef Lombardia’da durumu kontrol altına alamıyoruz.” dedi ve ekledi:

“Salgının boyutu önlenemez seviyeye geldi. Artık ölüleri bile sayamıyoruz. Durum inanılmaz bir hal aldı. İtalya’nın düştüğü hale bakın. Dikkatli olun, gülümsemekten vazgeçmeyin ve güçlü kalmaya çalışın” ifadelerini kullandı.

Bergamo’daki bir hastanede çalışan bir hemşire de, “Daha önce gözlerimin önünde bu kadar çok insanın öldüğüne şahit olmamıştım” ifadelerini kullanmıştı.

Ordu sözcüsü, ölüleri Milano’nun kuzeydoğusundaki Bergamo’dan çıkarmak için 15 kamyon ve 50 askerin konuşlandırılması gerektiğini açıklamıştı. Çünkü kasabadaki mezarlıklarda yer kalmadı.

Alessia Bonari adlı İtalyan hemşire de, Milano’da görev yaptığı hastanedeki vardiyası sırasında saatlerce koruyucu giysi giymek zorunda kaldığı için çürük ve morluk içindeki yüzünün fotoğrafını sosyal medya hesabından yayınlamıştı.

Hastanedeki çalışma sistemini anlatan hemşie Bonari, koruyucu kıyafetlerini giydikten sonra altı saat boyunca su içmeden ve tuvalete gidemeden çalıştığını anlattı. Sosyal medya paylaşımında Alessia Bonari, çalışırken virüs kapmaktan korktuğunu ifade etmişti.

“Korkuyorum çünkü maske yüzüme tam oturmayabilir” diyen hemşire, “Korkuyorum çünkü yorgunluktan tükendiğimde unutup kirli eldivenlerle yüzüme dokunabilirim” diye konuşmuştu.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir