Sağlık kurumlarında alınacak önlemler belirlendi!

Sağlık kurumlarında alınacak önlemler belirlendi!

Sağlık Bakanlığı, sağlık kurumlarında sosyal ortamlarda alınacak genel personel önlemlerini belirledi. Önlemlerin başında sosyal mesafe kuralı geliyor. Buna göre, yemekhanede masalar ve sandalyeler arası mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenleme yapılacak ve mümkün ise hep aynı kişiler aynı masada yemek yiyecek.

Sağlık Bakanlığı, sağlık kurumlarında sosyal ortamlarda alınacak genel personel önlemlerini açıkladı.

Sağlık kuruluşlarının sosyal ortamlarında alınmasını istenilen önlemlerin başında sosyal mesafe kuralı geliyor. Buna göre, yemekhanede masalar ve sandalyeler arası mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenleme yapılcak ve çalışanlar maske takacak.

Temaslı takibinin kolay yapılabilmesi için yemek saatleri gruplara göre belirlenecek ve mümkün ise aynı kişilerin aynı masada yemek yemeleri sağlanacak. Merkezi havalandırma sistemleri bulunan kurumların havalandırması temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenecek, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapılacak.

Sağlık kurumu personeli hasta baktığı ortamdan çıkarken kişisel koruyucu ekipmanları uygun şekilde çıkararak el hijyeni sağladıktan sonra, maskeli sosyal alanlara geçişi sağlanacak.

Bakanlık, ateş, öksürük, nefes darlığı şikayetleri olan personel iyileşene kadar çalıştırılmamalı ve sağlık kuruluşuna yönlendirilmeli. Önerisinde de bulundu. Ayrıca bakanlık, “Eldiven kullanımı gereksiz bir güven hissi oluşturarak el yıkama sıklığını azaltabilir “düşüncesiyle yapılan iş, eldiven kullanımını gerektirmiyorsa, Covid-19’dan korunmak amacıyla eldiven kullanılmamalı da dedi.

Temizlik sonrasında maske ve eldiven çıkartılıp iş yerindeki çöpe atılması gerektiği ve el hijyeni sağlanması da vurgulandı.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir