Sağlık Bakanı Koca’dan Corona Virüsü Hakkında Çok Önemli Açıklamalar!

Sağlık Bakanı Koca’dan Corona Virüsü Hakkında Çok Önemli Açıklamalar!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye Büyük Millet Meclisinde corona virüsü hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de Corona Virüs oturumunda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında virüsün bulaştırıcılık süresinin kesin olarak bilinmediğini ifade etti.

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Bakan Koca açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Hangi sebeple huzurlarınızda olduğum açıktır. Türkiye ortak iradenin tüm kuvveti ile yüce Melis’te ortaya konmasını beklemektedir.

Söylenen her söz başarıya doğru atılmış bir adım gibi olmalıdır. Düşünülmemiş şeyleri düşünmeye ihtiyacımız var. Yüce Meclis tarihi boyunca kritik önemde pek çok olayla karşı karşıya kaldı. Sahada sorunla mücadele eden profesyonellerine gerekli tüm desteği sağladı.

Meclis’in iradesi toplumun direnmesinin kat be kat artması demektir. Sizler çekirdekten yetişmiş siyasetçiler olarak toplum psikolojisi çok biliyorsunuz.

Ölümler genellikle ileri yaşlarda, diyabet, kalp damar hastalığı, kronik akciğer hastalıkları başta olmak üzere gerçekleşti. DSÖ 11 Mart 2020 tarihinde pandemi yani tüm dünyayı etkileyen salgın ilan etmiştir.

VİRÜSÜN BULAŞTIRICILIK SÜRESİ KESİN OLARAK BİLİNMİYOR

Virüsün bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmemektedir. Enfeksiyonun yangın belirtileri ateş öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Daha ilerde böbrek yetmezliği ve ölüm gerçekleşmektedir. DSÖ’nün Çin halk cumhuriyetine ait Kovid -19’a ait ölüm hızı yüzde 3,8 olarak bildirilmiştir.

Bugün itibariyle iki vakıf üniversitesinin devreye girmesiyle 18 merkezde çalışmaya başladığını söylemek istiyorum. 10 Ocak tarihinden itibaren ülkemiz hızlı ve aktif davranmıştır. Riskten koruyucu tedbirleri erkenden aldık, sürecin ilk gününden itibaren sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyet ve yakından takip etmeleriyle ve Bilim Kurulu ve Bakanlığımızın önerilerinin devreye girmiş olmasının bu başarıda büyük ve en önemli payının olduğunu söylemek istiyorum.

Sınır komşularımızın virüsle mücadelesinin zaafiyet içinde olduğunu görerek sınır kapılarımızı kapattık. Vatandaşlarımızı kontrol ve 14 günlük izolasyon ile kabul ettik. Olay 11 Mart’ta pandemi olarak tanımlandı. Atılacak adımlar kamu kurumlarımıza bildirilmişti.

İRAN TÜM ÜLKELERE YAYILMASINA SEBEP OLDU

İran virüsün tüm ülkelere yayılmasına sebep oldu. İtalya, Çin’den gelenlerin ülkede dolaşmasına izin vererek salgının Avrupa’ya yayılmasına sebep oldu. Ben buradan artık bütün Avrupa ülkelerinde yaygın olarak görüldüğünü ve görüldükten sonra da ilk iki üç hafta sonra da çok ciddi bir çıkışla kendisini gösterdiğini göstermek istiyorum.

Hızlı tanı kitlerini devreye sokacağız!

“Yarından itibaren hızlı tanı kitlerini devreye sokacağız. Yakında neredeyse bütün büyük şehirlerde test yapabilir seviyeye geleceğiz” dedi.

Yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında TBMM’de bir konuşma gerçekleştiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yarın olma ihtimalini yüksek gördüğümüz, olmazsa 1-2 gün içerisinde devreye sokacağımız yeni tanı kitlerini kullanacağız. Yakında neredeyse bütün büyük şehirlerde test yapılabilir seviyeye geleceğiz” dedi.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir