Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıkladı!

Corona virüs Bilim Kurulu’nun Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile gerçekleştirdiği kritik toplantı sona erdi.

Son 24 saatin bilgilerini verdim. Mücadelede çok ciddi bir deneyim kazandık. Sonuçları daha hızlı öngörüyoruz. 

Dün itibariyle toplam test sayısı 20 345. Kaybettiğimiz hasta sayısı ise 30. Her biri ileri yaşlardaydı ve başka bazı hastalıkları da bulunuyordu. Bünye olarak dirençleri zayıftı. Bu ölümlerin nedeni doğrudan yaşları değil. 

Büyüklerimize seslenmek istiyorum. Onların corona virüsten etkilenmemeleri konusunda bizler sorumluluk sahibiyiz. Bu toplumun sizin hayat tecrübesine ihtiyacı var. Torunlarınızın sevgi ve ilginize ihtiyacı var.

Sizin öğütlerine ihtiyacımız var ama siz de bu seferliğe mahsus bu öğüdü kabul edin. Tedbirleri uygulaması en kolay kişiler sizlersiniz.  

Bu durumu birlikte atlatmak istiyoruz, evden çıkmanız bir süreliğine kısıtlandı. Bu kurala uyun.

Devlet sorumluluk paylaşımı önermeden toplum birçok gereği kendiliğinden yerine getiriyor.

Mücadelemiz endişe baskısından karartılı havadan çıkıyor canlılık ve enerji kazanıyor.

Kadromuza 32 bin yeni personel dahil ediyoruz. Sağlık çalışanlarının ek ödemelerini iyileştirme çabası içindeyiz.

Süreci suistimal eden maske üreticilerine katı yaptırımlar uygulanacak. Türkiye’de üretilen maskeler yurt dışında satılamayacak.

Yerli üretim solunum cihazının seri üretimine başlıyoruz. Çin’den 50 bin tarama kiti sabah geldi. Devreye girdi. 1 milyona kadar hızlı tarama kiti kullanılacak.

Sağlık personelimizin ek ödemelerinin 3 aylık zaman diliminde, tavan yüzde 100 oranında olacağını ifade etmek istiyorum

Üniversite hastanelerimize, tüm hastanelerimize bütün malzeme sağlanmaktadır. 

Şu ana kadar 20 firmayla anlaşma yapıldı. 

Size ve bütün topluma tanı tedavi süreçleri için önemli haberlerim var.

Yerli üretim solunum cihazı üretimine başlıyoruz. Hem kendi ihtiyacımızı hem de ihtiyacı olan diğer ülkelere destek vereceğiz.

TANI TEDAVİ SÜRECİ HAKKINDA ÖNEMLİ HABERLERİM VAR! 

Salgında en fazla eksikliği hissedilen solunum cihazıydı. Solunum cihazı için yerli üretime başlıyoruz.  İhtiyacımız olanı ürettikten sonra diğer ülkelere de destek vereceğiz. Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti getirdik. Perşembe günü 300 bin hızlı tanı tarama kiti getiriyoruz. Toplamda 1 milyon kit getireceğiz.  Aşı enstitüsü kuruldu, bu süreçte enstitü ile kim ne kadar bu işi daha önde götürecek diye bakacak buna göre süreci hızla yüreteceğiz. 

BİZ BAŞKA BİR ÜLKE OLMAYACAĞIZ, BU ZOR GÜNLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

Biz mücadeleye hem yüreği hem aklı ile devam eden insanlarız. Biz felaket senaryolarının kolaylıkla yok edebileceği bir ülke değiliz.  Biz günün değil hayatın hesabını yaparız. Zaman tedbir zamanıdır. Tedbirleri bizler tek tek uyguluyoruz. Mümkün olduğunca az temas kuruyoruz.  Tek tek yaptıklarımızı hep beraber yapıyoruz, yalnız değiliz hep birlikteyiz. Hepinize teşekkür ediyorum. Bu birliktelikten fire vermeyelim. En güvenilir çözüm evde kalmak bunu unutmayalım. 

HAYAT EVE SIĞAR! 
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLECEK Mİ?

Bakan Koca yapmış olduğu açıklamasının ardından gelen soru üzerine iyileşen vakalar olduğunu belirterek hastalarda iyileşme sağlayan ilacı Türkiye olarak temin ettiklerini belirterek Çin hükümeti ile de bundan sonra fabrikaya devletin el koymasına rağmen ilacı temin etme konusunda anlaşma sağladıkları müjdesini verdi.  Sabah gelen ilacın yoğun bakım şartları altında tedavisi süren hastalara başlandığını belirterek sonuç alınan ve kullanılan ilaçlar dahil edilmek üzere süreci yakından takip ettiklerini dile getirdi.  Sokağa çıkma yasağı konusunda ise Bakan Koca “ben şunu söylüyorum, temin ifade etmeye çalıştım. tek tek hep birlikte mücadele etmek zorundayız, herkes kendi OHAL’ini ilan etmelidir” dedi

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir