Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın “Acilen klinik testlere alınmalı” dediği Dornaz Alfa nedir?

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın “Acilen klinik testlere alınmalı” dediği Dornaz Alfa nedir?

Corona virüs tedavisi için kendini ve ekibini günlerdir laboratuvara kapatan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan heyecanlandıran bir açıklama geldi. Ercüment Ovalı, Dornaz Alfa isimli bir ilacın acilen klinik testlere alınması ve hastaların tedavisinde kullanılması gerektiğini ifade etti. Peki Dornaz Alfa nedir? İşte Dornaz Alfa ile ilgili merak edilenler.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibi, Corona virüs ilacını geliştirmek için bir süredir kendilerini laboratuvara kapatmışlardı. Ercüment Ovalı, tüm Türkiye’yi heyecanlandıran haberi sosyal medya hesabından paylaştı.

“ACİLEN KLİNİK TESTLERE ALINMALI”

Ercüment Ovalı, Twitter‘dan yaptığı açıklamada, “1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan‘da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz Alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı” ifadelerini kullandı.

DORFAZ ALFA İLACI NEDİR?

Dornaz Alfa, DNA‘yı seçici olarak klivaj eden bir enzim olan rekombinant insan deoksiribonükleaz I’nın oldukça saf bir çözeltisidir. Dornaz alfa, kistik fibroz hastalarının balgam/ mukusunda bulunan DNA’yı hidrolize eder ve akciğerlerdeki viskoziteyi azaltır ve salgıların daha iyi temizlenmesini sağlar.

Dornaz Alfa (Rekombinan insan DNaz), human DNaz I enziminin rekombinant formudur, bu nedenle “rekombinant human DNAz” (rhDNaz) olarak da adlandırılır. Bu ilaç, KF hastalarının mukusundaki nekroza uğramış nötrofillerden açığa çıkan çok miktardaki serbest DNA’yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun klirensini artırmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sıklık ve şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla kullanılır.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir