Koronavirüs riskine karşı 5 bini aşkın hizmet e-Devlet’ten alınabilir

Koronavirüs riskine karşı 5 bini aşkın hizmet e-Devlet’ten alınabilir

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, “5 binin üzerinde hizmete kolayca erişilebilen e-Devlet Kapısı’ndan, vatandaşlar evden çıkmadan birçok işlemi gerçekleştirebiliyor.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Türkiye’de Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek için tüm kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey önlemleri sürecin en başından bu yana sıkı bir şekilde alarak, gerekli çalışmaları sürdürdüğünü söyledi.

“e-Devlet Kapısı’ndan, evden çıkmadan birçok işlem gerçekleştirebiliyor”

Bu amaçla sosyal etkileşimi mümkün olduğunca azaltmanın önemine ilişkin e-Devlet Kapısı’ndan duyuru yaptıklarını vurgulayan Koç, şöyle konuştu:

60 yaş üstü olanlar, gebe veya emziren kadınlar ile ciddi kronik tıbbi hastalığı olanlar daha yüksek risk altında. Bu vatandaşların kendilerini korumak adına kamu işlemlerini e-Devlet Kapısı üzerinden yapmalarını öneriyoruz. Vatandaşlarımız, ihtiyaç anında ilgili kuruma gitmek yerine ‘www.turkiye.gov.tr’ adresinden e-Devlet Kapısı’na girerek işlemlerini kontrol edebilir. 5 binin üzerinde hizmete kolayca erişilebilen e-Devlet Kapısı’ndan, evden çıkmadan birçok işlem gerçekleştirebiliyor.”

“Kovid-19’a karşı önlem almak elimizde”

Risk altındaki grupların e-Devlet Kapısı’ndan bazı çevrim içi hizmetleri evden çıkmadan yapabileceğine dikkati çeken Koç, “Banka ve adres değişikliği yapmak isteyen emekliler evlerinden çıkmadan işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Aylıklarının ödeneceği banka ya da PTT AŞ şubelerini e-Devlet Kapısı üzerinden değiştirebilirler.” ifadelerini kullandı.

Koç, hak sahiplerinin, ölüm, dul-yetim aylığı başvurularını e-Devlet Kapısı üzerinden yapabileceğini, evden çıkmadan 12 ay boyunca hareketsiz duran emekli maaşlarına konan blokenin kaldırılması ve iadesi için de buradan müracaatta bulunabileceğini dile getirdi.

“Hayattaki en önemli şey sağlığınız”

Söz konusu hizmetle geçmişte yapılan iade taleplerinin de görülebileceğini vurgulayan Koç, şu değerlendirmede bulundu:

“Kurum tarafından henüz işleme alınmamış aktif talebinizi iptal edebilir ya da iade talebinde bulunabilirsiniz. Trafik borcu ödemenizi e-Devlet Kapısı üzerinden oturduğunuz yerden yapabilirsiniz. Hayattaki en önemli şey sağlığınız. En ihtiyaç duyduğunuz anda destek alacağınız aile hekiminizi evinizden çıkmadan öğrenebilir, değiştirme işlemlerini e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilirsiniz.”

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir