Koronavirüs (Covid-19) testi: Virüs ve hastalık hakkında bildikleriniz ne kadar doğru?

Koronavirüs (Covid-19) testi: Virüs ve hastalık hakkında bildikleriniz ne kadar doğru?

Çin’in Wuhan kentinde Aralık ayında ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan koronavirüs, Antarktika hariç tüm kıtalara ve Türkiye dahil 120’den fazla ülkeye yayıldı.

12 Mart Perşembe günü itibarıyla dünya çapında koronavirüs görülenlerin sayısı 126 bini, virüs sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 600’ü aştı.

Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasının da bir gün önce açıklanmasının ardından virüs hakkında doğru ve yanlış çok sayıda bilgi yayılmaya başladı.

Bildiklerinizin ne kadarının doğru olduğunu merak ediyor musunuz?

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklamalarını derleyerek hazırladığımız testi çözün ve görün.

Soğuk hava ve kar koronavirüsü öldürebilir mi?

Hayır, Soğuk hava ve karın virüsü öldürebileceğine dair herhangi bir kanıt bulunmuyor. İnsanların normal vücut sıcaklıkları, dış koşullardan bağımsız olarak 36,5 ile 37 derece arasında değişiyor.

Sıcak veya nemli havalar koronavirüsün bulaşmasını engelleyebilir mi?

Hayır, Bugüne kadarki gözlemler, virüsün tüm hava koşullarında yayılabildiğini gösteriyor. Buna sıcak ve nemli bölgeler de dahil. Bu yüzden yaşadığınız veya seyahat edeceğiniz bölgede Covid-19 vakaları görülüyorsa önlem almanız tavsiye ediliyor.

Koronavirüs sivrisinek ısırıklarıyla bulaşmıyor mu?

Bulaşmıyor, Bugüne kadar koronavirüsün sivrisinekler tarafından taşınabildiğine dair hiçbir kanıt bulunmuyor. Bu bir solunum yolu virüsü olduğu için bir kişinin solunum sisteminden hapşırık, öksürük veya tükürük ile çıkarak diğer kişilere bulaşıyor.

Sıcak suyla yıkanmak koronavirüsü engeller mi?

Hayır, Ne kadar sıcak suyun altına girerseniz girin, insan bedeninin sıcaklığı normal şartlar altında 36,5 ile 37 derece aralığından çıkmıyor. Çok sıcak suyla yıkanmak cildinize zarar verebilir. Bunun yerine ellerinizi sık sık yıkmanız koronavirüse karşı daha etkili bir koruma sağlar.

Çin malları koronavirüsü yayıyor mu?

Hayır, Koronavirüsün görüldüğü Çin veya İtalya gibi ülkelerden gelen malların üzerinde koronavirüsün hayatta kalma ihtimali son derece düşük. Virüs çeşitli yüzeylerde birkaç saat veya birkaç gün dayanabilse de bir ülkeden diğer ülkeye giderken farklı iklim koşullarından geçen malların üzerinde tutunmasıı düşük ihtimal. Yine de bir ürünün dış yüzeyinde virüs bulunabileceğini düşünüyorsanız, bir dezenfektan ile temizleyebilirsiniz. İşlem bitince ellerinizi de dezenfekte etmeyi unutmayın.

El kurutucuları koronavirüse karşı etkisiz mi?

Etkisiz, El kurutmak için sıcak hava üfleyen cihazlar koronavirüsü öldürmekte etkisiz. Virüsten korunmak için elinizi alkollü dezenfektan veya sabunla yıkadıktan sonra kağıt veya el kurutma cihazı ile kurutmanız en etkili yöntem. Fakat el kurutma cihazları tek başına virüsü öldüremiyor.

Elinizi ultraviyole lambaya tutmak korunmak için etkili bir yöntem mi?

Hayır, Ultraviyole (mor ötesi) lambalar insan bedeni üzerinde kullanılmamalı. Bu tür lambalar radyasyon yaydığı için ciltte sorunlara yol açabiliyor.

Termal kameralar koronavirüs bulaşan kişileri tespit etmede yetersiz mi?

Yetersiz, Termal kameralar koronavirüs bulaşmış kişileri tespit edemiyor, yalnızca koronavirüsün semptomları arasında yer alan yüksek ateşe sahip insanları tespit edebiliyor. Bu ateş başka bir hastalıktan kaynaklanabileceği gibi, koronavirüs bulaşmış fakat kuluçka döneminde olduğu için henüz hastalık belirtisi göstermeyen insanlar da kameralar tarafından tespit edilemiyor.

Bedeninizi alkol veya klorla yıkamak koronavirüsü öldürebilir mi?

Hayır, Cildinizi alkol veya klorla yıkamak, halihazırda bedeninize girmiş koronavirüsleri öldüremez. Bu tür sıvıları kıyafetlerinize veya burun ve göz gibi bölgelerinize sıkmak da zararlı olabilir.

Evcil hayvanlar koronavirüs yayabilir mi?

Hayır, Şu anda koronavirüsün kedi veya köpeklere bulaştığına dair bir kanıt bulunmuyor. Fakat yine de evcil hayvanlarla temas ettikten sonra ellerinizi yıkamanız faydalı olur. Koronavirüs bulunmasa da koliform ve salmonella gibi bakterilere karşı kendinizi korumuş olursunuz.

Zatürre aşıları koronavirüse karşı etkisiz mi?

Etkisiz, Zatürre aşıları yeni koronavirüse karşı bir koruma sağlamıyor. Virüs o kadar farklı bir yapıya sahip ki kendine özel bir aşının geliştirilmesi gerekiyor. Araştırmacılar şu anda bunun için çalışıyor. Koronavirüse karşı koruma sağlamasalar da solunum yolları hastalıklarına karşı aşı yaptırmak sağlığınızı korumak için tavsiye edilen genel önlemler arasında yer alıyor.

Sarımsak, sirke, soğan, kelle paça, pekmez gibi gıdalar koronavirüsü engeller mi?

Hayır, Bu gıdalar genel olarak sağlıklı ve bağışıklık sistemine faydalı gıdalar olsa da bunları tüketmenin koronavirüsü engellediğine dair hiçbir kanıt bulunmuyor.

Koronavirüs gençlere de bulaşabilir mi?

Evet, Koronavirüs daha çok yaşlıları öldürse de gençlere de bulaşıyor. Gençlerde hastalığın belirtileri daha hafif görülebiliyor. Bazıları virüs taşıdığının farkına bile varmıyor. Fakat taşıdıkları virüsü yaşlılara bulaştırma riskleri bulunuyor. Kronik hastalığı olan gençlerde ise ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.

Antibiyotikler koronavirüse karşı işe yarar mı?

Hayır, Antibiyotikler bakterilere karşı işe yarasa da virüslere karşı işlevsiz. Bu yüzden önlem veya tedavide hiçbir işe yaramazlar. Fakat koronavirüs nedeniyle hastaneye kaldırılmanız durumunda size antibiyotik verilebilir. Bunun nedeni, düşen bağışıklığınız nedeniyle gerçekleşebilecek bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele etmektir.

Koronavirüse karşı etkili bir ilaç veya aşı var mı?

Hayır, Bugüne kadar koronavirüsü önlemek veya iyileştirmek için bir ilaç bulunamadı. Fakat virüs bulaşan kişiler hastanelerde, semptomlarının giderilmesi için bakım görüyor. Aşı bulmak için çalışmalar devam ediyor. Bunlardan bazılarının klinik test aşamasına geçmesi bekleniyor. Önce hayvanlar, sonra da insanlar üzerinde denenecek aşıların piyasaya çıkması bir yıldan uzun zaman alabilir.

Koronavirüs ani ölümlere yol açıyor mu?

Hayır, Koronavirüsün vücuttaki belirtileri yavaşça artıyor. Ateş, boğaz ağrısı ve halsizlik gibi hafif şikayetler, bir hafta sonra hastaneye başvuracak kadar ağırlaşıyor. Bu nedenle sosyal medyada yer alan, birden bire yere düşüp hastalanan veya ölen hastalarla ilgili videolar gerçeği yansıtmıyor.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir