Korona Virüs Salgını Havanın Isınmasıyla Bitecek Mi?

Korona Virüs Salgını Havanın Isınmasıyla Bitecek Mi?

Korona virüs salgını havaların ısınmasıyla sona erecek mi?

Bazı uzmanlar corona virüsün havaların ısınmasıyla yok olacağını belirtirken; bazı uzmanlar ise bu durumun mümkün olmayacağını belirtiyor.

Uzmanlar,solunum yolu virüsleri için ideal hava sıcaklıklarının 0-7 derece arasında olmasına karşın korona virüsün sıcak havalarla birlikte ortadan kaybolmayacağı düşünüyor.

Bulaşıcı hastalık uzmanı Alexandre Bleibtreu’ya göre, insanların bağışıklık sistemi yeni bir virüs olan korona virüs için henüz hazır değil ve havaların ısınmasıyla birlikte salgının sona ereceği beklentisinin somut verilere dayanmadığını söyledi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Dilek Çolak ise, “Corona virüsün ultraviyole ve ısıya duyarlı olduğunu biliyoruz. Ancak bu yeni virüsün pek çok özelliği gibi ısıya duyarlılığı da henüz tanımlanabilmiş değil. Havaların ısınmasıyla birlikte corona virüs enfeksiyon yayılma hızının giderek azalmasını bekliyoruz. Ancak bunu zamanla göreceğiz” ifadelerini kullandı.Diğer yandan Corona Virüsünün, zarflı virüs denen bir yapıya sahip olması nedeniyle dış ortamda uzun süre yaşama şansı olduğu belirtildi. Uzmanlar, virüslerin canlı kalmalarının ortam ısısı, güneş ışığı varlığı, ortamdaki nem oranı gibi birçok etken ile belirlendiğine dikkat çekti

Benzer virüslerin sıcak coğrafyalarda ve yaz aylarında da yayılmaya devam ettiğini biliyoruz, salgınla mücadele için sağlığa yararlı önlemler dışında bir çözüm henüz olmadığını araştırmacılar belirtiyor.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir