İtalya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 4 bin 825’e yükseldi

İtalya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 4 bin 825’e yükseldi

İtalya’da Corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 825’e yükseldi. Ülkede son 24 saatte 793 kişi yaşamını yitirdi.

Yeni tip Corona virüsten ölenlerin sayısı dünya genelinde 12 bini geçti, 88 bin kişi ise sağlığına kavuştu. Corona virüs salgının dünyada en çok etkilediği ülkelerden İtalya’da ölü sayısına bir gün içinde 793 kişi daha eklendi. Ülkede toplam can kaybı ise 4 bin 825’e çıktı.

Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, ülkede bir ay önce başlayan Kovid-19 salgınına ilişkin Roma’da düzenlediği günlük basın toplantısında son bilgileri paylaştı.

24 SAATTE 793 KİŞİ ÖLDÜ

Borrelli, ülkedeki Corona virüs vaka sayısının 42 bin 681’e ulaştığını, ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19 bulaşanların toplam sayısının 53 bin 578 olduğunu açıkladı. Dün 5 bin 129 olarak açıkladığı iyileşenlerin sayısının 943 kişilik artışla 6 bin 72’ye ulaştığını duyuran Borrelli, ölü sayısının düne göre 793 kişi daha arttığını ve toplam ölüm vakasının 4 bin 825’e yükseldiğini belirtti. Borrelli’nin açıkladığı son ölü sayısı, İtalya’da 21 Şubat’tan beri devam eden Corona virüs salgınında bir günde kaydedilen en yüksek ölüm vakası oldu. Sivil Savunma yetkilisi, 2 bin 857 hastanın yoğun bakımda tedavi gördüğünü açıkladı.

ÖLENLERİN YAŞ ORTALAMASI 80 CİVARINDA

Önlemlerin yetersiz kalıp kalmadığına ilişkin soru üzerine Borrelli, tedbirlerin en üst seviyede olduğunu, bundan sonrasının ülkeyi tamamen kapatmak olduğunu kaydetti. Borrelli ile basın toplantısına katılan Yüksek Sağlık Kurulu (ISS) Başkanı Silvio Brusaferro da ölenlerin yaş ortalamasının 80 civarında olduğunu söyledi.

Brusaferro, virüsün özellikle nefes darlığı şikayetine yol açtığını ve en çok bu konuda hastaların sıkıntı çektiğini anlattı, Corona virüsün yayılmaması için en önemli önlemin evde kalmak olduğunu vurguladı.Kayıplarda Lombardiya Bölgesi başı çekiyor. İtalya’da en çok Covid-19 kaynaklı ölümün ve vakaların görüldüğü Lombardiya Bölgesel Yönetiminin sağlık işlerinden sorumlu üyesi Giulio Gallera, sadece bölgelerinde bugün 546 kişinin, toplamda da 3 bin 95 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

CENAZELERİ TAŞIMAK İÇİN ASKERİ ARAÇLAR KENTE GİRDİ

Ülkede 5 bin 869 vakayla ilk sırada yer alan Lombardiya’nın vilayeti Bergamo’daki cenazeleri taşımak için askeri kamyonların yine sabah kente giriş yaptığı basına yansıdı. Bu arada, Bergamo Belediye Başkanı Giorgio Gori ve Bergamo yakınlarındaki diğer vilayetlerin belediye başkanlarının, Lombardiya Bölgesel Yönetim Başkanı Attilio Fontana’ya mektup yazarak, üretime devam eden fabrikalar da olmak üzere, virüsün yayılmasının önüne geçmek için her şeyin durdurulmasını talep ettiği belirtildi.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir