İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, plazma tedavisinde sevindiren haberi verdi!

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, plazma tedavisinde sevindiren haberi verdi!

Corona virüs salgınına karşı Türkiye’de ilk kez Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi’nde uygulanan immün plazma tedavi yönteminde olumlu sonuçlar alınmaya başlandı. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 56 yaşındaki bir hastaya plazma tedavisi uyguladıklarını belirterek, “Aradan 72 saat geçti ve olumlu yanıtlarımız var” dedi.

CORONA VİRÜSE KARŞI OLUMLU YANITLAR ALINDI

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Corona virüs salgınına karşı plazma tedavisi Çin’den sonra dünyada ilk kez İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde başlatıldı. Tedavisi başarıyla sonuçlanan hastaların 14 gün sonra kanından ayrıştırılarak alınan plazmalar, Corona virüs tedavisi süren hastalara nakledilmeye başlandı. İlk olarak 4 Nisan’da tedavisi tamamlanan hastadan alınan plazma, tedavisi devam eden Corona virüs hastasına nakledildi. 48 ile 72 saat arasında sonuçlanması planlanan ve tedavi gören hasta vücudunda Corona virüse karşı olumlu yanıtlar alındığı tespit edildi.

“AKCİĞER VE KAN BULGULARINDA KISMİ OLUMLU YANITLAR VAR”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Sağlık Bakanlığı‘nın geçen hafta plazma tedavisiyle ilgili izin onayı verdiğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“OLUMSUZ HİÇBİR REAKSİYONA YOL AÇMADI”

“Bu tedavi seçilmiş hastalarda uygun hastalarda kullanılabilir diye. Aferez Merkezleri’ne, Kızılay’a ve büyük merkezlere onay verdi. Biz de Türkiye‘nin en büyük Aferez Merkezi’ne sahip bir hastaneyiz. İlk bizim başlatmamızın sebebi de budur. Büyük tecrübe olması hasebiyle iyileşen 46 yaşındaki hastamızdan 56 yaşındaki yoğun bakımda olan bir hastamıza 400 mililitre konvelesan plazma tedavisi uyguladık. Aradan 72 saat geçti ve olumlu yanıtlarımız var. Önce şunu söyleyeyim; biz bir tedavi uyguladığımız zaman önce yan etkileri ve olumsuz etkileri var mı ona bakarız. Bu plazma aferez tedavisinde hastamızda olumsuz hiçbir reaksiyona yol açmadı. Yani hastamızın durumunu kötüleştirecek, yan etkiler oluşturacak herhangi bir reaksiyona yol açmadı birincisi bu. Güvenlik bakımından güvenli bir tedavi olduğunu bir hastayla hiçbir şey söylenmez.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir