Halkın, Sağlık Bakanlığı’na güveni tam çıktı

Halkın, Sağlık Bakanlığı’na güveni tam çıktı

Dünyayı kasıp kavuran Corona virüs salgını sonrası yapılan bir araştırmaya göre halkın büyük bölümü Sağlık Bakanlığı’nın süreci çok başarılı yürüttüğünü düşünüyor. Halk ayrıca süreçte en güvenilir bilgi kaynağı olarak Sağlık Bakanlığı’nı görüyor. Araştırma sonuçlarında en dikkat çeken ise görüşülen kişilerin yüzde 44’ünün Corona virüsünün kendilerine bulaşma ihtimalini oldukça düşük değerlendirmesi oldu. Yüzde 55’lik bir grup ise panik ortamını çok ya da orta düzeyde abartılı algılaması dikkat çekti.Sağlık Bakanının Corona virüsü ile ilgili açıklamaları en çok takip edilen ve en çok güvenilen bilgi kaynağı olarak araştırmaya yansıdı.

Kadınlar genel anlamda açıklamaları daha yoğun takip ederken, Sağlık Bakanının açıklamaları, sosyal medyadaki doktorlar, üniversite hocaları ve köşe yazarlarını erkeklere göre daha yoğun takip ediyor. Erkeklerin ise açıklamaları takip etme oranının daha düşük olduğu ortaya çıktı. Televizyondaki haberler ve Sağlık Bakanlığı açıklamaları en çok izlenen ve güvenilen kaynak olarak araştırma sonucunda belirtildi.

İletişim Bilimleri Enstitüsü ve Fram Araştırma şirketi tarafından Prof.Dr. Ali Atıf Bir başkanlığında 14 Mart -18 Mart tarihleri arasında Türkiye temsili 824 kişiyle gerçekleştirilen ‘Risk Algısı Araştırması’nda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırma kapsamında, Türkiye temsili kitlenin detaylı bir şekilde görüşlerini almak için bilgisayar destekli telefon görüşmeleri (CATI) yöntemi uygulandı. Her bir görüşme ortalama 9 dakika sürdü. 26 bölgeden seçilen illerde, nüfusa orantılı şekilde dağıtılmış 18 – 80 yaş grubu arasında görüşüldü.

Buna göre araştırmaya katılanlardan yüzde 44’ü korona virüsünün kendilerine bulaşma ihtimalini yüzde 1 ile yüzde 5 arasında, gerçek hastalık bulaşma riskine yakın algılıyor. Gerçek riskin üzerinde algılayan ise yüzde 56 çıktı. Araştırmaya göre yaş analiz derinleştirildiğinde 65 yaşına kadar yaş ilerledikçe risk algısı gerçek riske daha yaklaştığı belirlendi.  65 yaşından sonra ise yine algılanan riskin yükseldiği, 18-24 yaş grubunda ve 65 yaş üstünde daha hastalık riski olduğundan daha yüksek algılandığı da araştırma sonuçlarına yansıdı.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir