Dünya Sağlık Örgütü’nden ‘Bağışıklık Pasaportu’ tepkisi!

Dünya Sağlık Örgütü’nden ‘Bağışıklık Pasaportu’ tepkisi!

Dünya Sağlık Örgütü, corona virüsüne yakalanıp atlatanlarla ilgili kritik bir uyarıda bulundu. ‘Bağışıklık Pasaportu’ gibi uygulamaların risk doğuracağını savunan DSÖ, “İyileşenlerin yeniden hastalık geçirmeyeceğine dair henüz bir kanıt yok” açıklamasını yaptı.

Ekonomik olarak ayakta kalabilmek için de destek paketleri açıklayan ülkeler, çalışma hayatını salgın öncesindeki döneme döndürebilmek için formüller arıyor. Geçtiğimiz hafta ‘bağışıklık pasaportu’ uygulamasına başlayan Güney Amerika ülkesi Şili, Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) alarma geçirdi.

BELGEYİ ALAN ÇALIŞACAK

Virüse yakalanıp tedavi gördükten sonra atlatan kişilere antikor üreterek bağışıklık kazandığı gerekçesiyle belge verilen ülkede, iş gücüne yeniden katılım sağlanması hedefleniyor. DSÖ ise diğer ülkeler tarafından da uygulanması muhtemel bu formül için acil bir uyarı açıklaması yaptı.

HATALI TESTLER YANILTIR

Corona virüsünü atlatan kişilerin ikinci kez hastalığa yakalanmayacağına dair henüz kesin kanıt olmadığı belirtilen açıklamada, “Bağışıklık pasaportu ya da ‘risksiz sertifikası’ gibi uygulamalar, standart kuralların dışına çıkılacağı için salgının yayılma hızını artırabilir. Hatalı testler insanları yanlış kategorilere ayırabilir. Enfekte hasta negatif, sağlıklı kişi pozitif çıkabilir. Bu durumda da şu ana kadar uygulanan salgını kontrol alma çabaları ciddi olarak etkilenir” denildi.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir