Dünya Sağlık Örgütü: Salgın’ın merkezi artık ABD değil!

Dünya Sağlık Örgütü: Salgın’ın merkezi artık ABD değil!

Corona virüs özellikle Avrupa ve Amerika kıtalarında korkunç bilançolara neden oldu. Son dönemde ise Güney Amerika ülkesi Brezilya salgının ciddi boyutlara ulaştığı ülke oldu. Dünya Sağlık Örgütü Brezilya ile birlikte Güney Amerika’nın Corona virüs salgınının yeni merkez üssü haline geldiğini duyurdu. Örgüt ayrıca Brezilya’nın, kıtada virüsten “açıkça en çok etkilenen” ülke konumunda olduğunu kaydetti. Salgının önceki merkez üssü ABD’ydi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan önemli açıklamalarda bulundu.

Ryan, Corona virüs salgının merkez üssünün Amerika Birleşik Devletleri’nden Güney Amerika’ya kaydığını açıkladı.

DSÖ’den Mike Ryan yaptığı açıklamada, özellikle Brezilya’nın dünyayı saran Corona virüs salgınında en fazla vakanın görüldüğü ülkelerin başında geldiğini belirtti.

Ryan ayrıca Brezilyalı yetkililerin Covid-19 tedavisi için kullanılan hidroksiklorokin ilacının geniş kullanımını onayladığını söyleyerek, mevcut klinik çalışmaları sona ermemiş olan ilacın riskleri göz önüne alındığında salgına karşı yaygın kullanımı desteklemediğini dile getirdi.

BREZİLYA, CORONA VİRÜSÜN EN ÇOK GÖRÜLDÜĞÜ 3. ÜLKE KONUMUNDA

ABD ve Rusya’nın ardından Corona virüsün en çok görüldüğü 3’üncü ülke haline gelen Brezilya’nın 12 milyon nüfusuyla en kalabalık şehri Sao Paulo, salgınından en çok etkilenen yer olarak öne çıkıyor.

Şehri kapsayan ve nüfusu yaklaşık 44 milyon olan Sao Paulo eyaletinde bugüne kadar 73 bin 739 vaka, 5 bin 558 ölüm görülürken, kentte onlarca toplu mezar açılmış durumda.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir