Dünya Sağlık Örgütü Açıkladı! Hangi Ülkede Kaç Vaka Var?

Dünya Sağlık Örgütü Açıkladı! Hangi Ülkede Kaç Vaka Var?

Kritik eşikte sürenin üç günün altına inmesi üzerine gözler Corona virüsün en hızlı yayıldığı ülkelere çevrildi. ABD listenin tepesine doğru tırmanıyor, İtalya’da son iki günde can kayıplarında düşüş var.

Corona virüs yeryüzünde 100 bin vakaya 67 günde ulaşmıştı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tüm insanlığı ürperten uyarıyı yaptı. Salgınının yayılma hızının arttığını açıklayan WHO yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, ilk açıklanan vakadan 100 bin vakaya ulaşmanın 67 gün sürdüğünü, ikinci bir 100 bin vakaya 11 günde ulaşıldığını, üçüncü 100 bin vakaya ise yalnızca dört günde ulaşıldığını söyledi. Son iki gündeki verilere bakıldığında, 400 bine ulaşmanın yalnızca üç gün sürmesi bekleniyor.

20 – İsrail / 1656 vaka, 1 ölü 

Ortadoğu ülkesinde son 24 saatte 214 teşhis konuldu. Yaşamını yitiren kurban ise, Yahudi Soykırımı’ndan kurtulan 88 yaşındaki Aryeh Even.

19 – Brezilya / 1924 vaka, 34 ölü 

Güney Amerika ülkesini yöneten ‘Tropik Trump’ lakaplı Jair Bolsonaro, corona virüs salgını için iki hafta önce ‘fantezi’ demişti ancak gelinen noktada Brezilya’daki bazı stadyumlar hastanelere dönüştürülüyor.

18 – İsveç / 2 bin 59 vaka, 33 ölü 

Ordu birliklerinin sahra hastaneleri kurduğu İskandinav ülkesinde hafta sonu parklar doluydu.

17- Portekiz / 2 bin 60 vaka, 23 ölü 

Portekizliler, Facebook üzerinden kiralık evlerini sağlık çalışanlarına bedava veriyor. Başkent Lisbon’daki bir hastenede çalışan doktor Susana Pires de Oliveira, ailesine corona virüs bulaştırmamak için evinden taşınıp tek başına yaşadığı ve kira vermeyeceği bir daireye yerleşti.35 yaşındaki doktor Susana Pires de Oliveira, eşiyle konuşarak taşınma kararı aldığını belirtiyor. Doktor ayrıca, yeni evinin bulunduğu binadaki diğer komşuların ne iş yaptığını bilmediğini söylüyor.

16 -Kanada / 2 bin 91 vaka, 24 ölü 

Eşi Sophie Gregoire Trudeau corona virüse yakalanan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, halka yapılan çağrıların yeteri kadar karşılık bulmamasına isyan etti.Tüm Kanadalılardan dışarı çıkmamalarını isteyen Trudeau, “Yenilmez olduklarını düşünen insanların resimlerini gördük. Yeter artık. Eve gidin ve evde kalın” dedi.

15 – Avustralya / 2 bin 136 vaka, sekiz ölü 

Bugün 249 testin pozitif çıktığı ülke, tarihinde ilk kez olağanüstü hal ilan etti. Avustralya vatandaşları, oturma izni olanlar ve onların aile fertleri haricindeki kişilere sınırlarını kapatan Avustralya, bugünden itibaren süpermarketler, benzin istasyonları, bankalar, eczaneler ve diğer temel hizmetlerin verildiği yerlerin haricindeki iş yerlerini de kapatıyor. Sosyal mesafe, karantina ve yeni uygulamaya giren kurallara uyamayanlara hapis ve 11 bin dolardan 20 bin dolara kadar para cezası verilebilecek.

14 – Norveç / 2 bin 625 vaka, 11 ölü 

Şimdiye kadar altı kişinin corona virüsten iyileştiği ülkede, yoğun bakımda durumu kritik olan 41 hasta var.

13 – Belçika / 3 bin 743 vaka, 88 ölü 

Son olarak bir günde iki Türk’ün yaşamını yitirdiği Avrupa ülkesinde, ilan edilen sokağa çıkma yasağı en az sekiz hafta daha sürecek. Belçika’da, günde yaklaşık 2 bin 500 test yapılıyor. Son iki güne göre Pazartesi vakaların azalması, corona virüsün bulaşma hızının yavaşlaması umudunu doğurdu. Belçikalı yetkililer, vaka sayılarında ilk kez olumlu yönde bir evrilme görüldüğü belirterek “Ancak bunun gerçek bir eğilim olduğunu söylemek için erken. Bunun devam etmesini bekliyoruz. Ama önlemleri gevşetmemeliyiz” açıklamasını yaptı.

12 – Avusturya / 4 bin 517 vaka, 21 ölü 

Avrupa ülkesi, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez ordu birliklerini corona virüse verilen savaşta sahaya sürüyor. Askerler yiyeceklerin dağıtılması, sağlık çalışanları ve polise destek gibi yardımlarda görev alacak.

11 – Hollanda / 4 bin 749 vaka, 213 ölü 

Önlemleri giderek sıkılaştıran hükümet, Pazartesi günü üçten fazla kişinin bir araya gelmesini ve birbirlerine 1,5 metreden fazla yaklaşmalarını yasakladı. Bu kurala uymayan kişilere 400 euro, şirketlere de 4 bin euro para cezası verilecek.Hükümetinin corona virüsü durdurmak için 1 Haziran’a kadar tüm toplantı ve etkinlikleri iptal etmesi, ülkedeki Müslümanların Ramazan ayı kutlamalarını da etkileyecek. Hollanda Televizyonu’na (NOS) göre, bu önlemler nedeniyle 23 Nisan gecesi başlayacak olan Ramazan ayı etkinliklerine de sınırlamalar getirilecek.Ülkedeki cami ve diğer ibadethaneler, toplanma yasağı çerçevesinde 1 Haziran’a kadar kapalı olacağı için teravih ve 24 Mayıs’taki bayram namazı kılınamayacak. Hollanda’daki Müslümanların bayram ziyaretleri ve toplu iftar yemekleri de, toplanma yasağı nedeniyle bu yıl gerçekleştirilemeyecek.

10 – Birleşik Krallık / 6 bin 650 vaka, 335 ölü 

Dünyanın aksine corona virüse karşı sürü bağışıklığı yöntemini benimseyen ancak daha sonra geri adım atan İngiltere’de, Başbakan Boris Johnson dün akşam sokağa çıkmaya sınırlama getirildiğini ilan etti.İngiliz gazeteleri, yeni dönemi ‘Özgürlüğün sonu’, ‘Başbakan: Evde kalın, bu ulusal bir acil durum’, ‘Tecrit’, ‘Evde kalmalısınız’ manşetleriyle duyurdu.

9 – İsviçre / 8 bin 795 vaka, 120 ölü 

Vaka sayısının her geçen gün tırmandığı İsviçre’nin bugün açıklanacak test sonuçlarıyla Güney Kore’yi geride bırakması bekleniyor. Reuters haber ajansı, kayak merkezi Verbier’de tatil yapanların karantinaya girmesi için çağrı yapıldığını bildiriyor.

8 – Güney Kore / 9 bin 37 vaka, 12 ölü 

Son bir ayın en düşük vaka sayısını dün bildiren Güney Kore, bugün 76 yeni tanı konulduğunu duyurdu. Güney Kore, halihazırda dünya üzerinde bir günde en fazla corona virüs testinin yapıldığı ülke, sayı 22 bin civarında.

7 – Fransa / 19 bin 856 vaka, 860 ölü 

Avrupa’da karantina ilan eden ülkeler arasındaki Fransa’da önlemlerin yakın zamanda sonuç vermesi umuluyor. Başbakan Edouard Philippe, karantinanın bu hafta sonu bitebileceğini söyledi.

6 – İran / 24 bin 811 vaka, 1934 ölü 

Günde en az 100 ölüm bildiren İran, bugün de 122 can kaybını duyurdu. ABD’den gelen yardım teklifine “Önce yaptırımları kaldırın” diyerek yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün devlet memurlarının yarısının evlerinde kaldığı bilgisini verdi.

5 – Almanya / 29 bin 56 vaka, 123 ölü 

Hasta sayısına oranla en düşük can kaybının yaşandığı ülke olan Almanya, genç yaşlı demeden tüm şüphelilere test yapıyor. Son olarak Başbakan Angela Merkel’in test sonucu negatif çıktı, ülkede ikiden fazla insanın bir araya gelmesi yasaklandı.

4 – İspanya / 35 bin 212 vaka, 2 bin 316 ölü 

Madrid’de hastaların hastane koridorunda yattığı görüntülerle dünyayı sarsan İspanya’da, dün 500 aşkın insan öldü. Başbakan Yardımcısı’nın hastaneye kaldırıldığı İspanya’da, ülke çapında ilan edilen karantinanın nasıl sonuç vereceği merak ediliyor. Sağlık sisteminin çok ciddi bir testten geçtiği ülkede, doktorlar ve hemşireler kendilerini alkışlayanlara hastane önüne çıkarak eşlik etti.

3 – ABD / 46 bin vaka, 582 ölü 

Bu hızla gitmesi halinde birkaç gün içinde dünyadaki en fazla vakanın görüldüğü ülke, ABD olacak. ABD’de Pazar günü 9 bin 359, Pazartesi günü 10 bin 168 test pozitif çıktı. ABD lideri Donald Trump, First Lady Melania Trump’a yapılan testin negatif sonuç verdiğini açıkladı. Trump ayrıca, salgınının ekonomide yarattığı hasarın en hafif şekilde atlatılması için, alınan önlemlerle sınırlanan ekonomik faaliyetlerin bir noktada normale dönmesi gerektiği mesajını verdi.

2 – İtalya / 63 bin 927 vaka, 6 bin 77 ölü 

Dün 601 insanın yaşamını yitirdiği İtalya’da, Pazar gününden bu yana ölü sayısındaki artış hızında azalma görülüyor.Ülkede bir günde gerçekleşen can kaybı Cumartesi günü rekor kırarak 793’e ulaşmıştı. Pazar günü ise yeni ölüm sayısı 651 olarak açıklanmıştı.Karantina altında iki haftayı dolduran İtalya’da vaka sayılarında da gerileme kaydediliyor ve bugün açıklanacak sayılar merak ediliyor. Ülkede bugüne kadar 275 bin 468 kişiye test yapıldı.

1 – Çin / 81 bin 171 vaka, 3 bin 277 ölü 

Can kaybında geçen hafta İtalya tarafından geride bırakılan Çin, virüsün dünayay yayıldığı ülke. Bugün yalnızca 78 yeni vaka ve yedi ölüm açıklayan Pekin yönetimi, aralarında İtalya’nın da bulunduğu birçok ülkeye yardım ekipleri gönderiyor.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir