DSÖ, ABD’nin ‘Corona virüs laboratuvarda üretildi’ iddialarını yalanladı

DSÖ, ABD’nin ‘Corona virüs laboratuvarda üretildi’ iddialarını yalanladı

Dünya Sağlık Örgütü, ABD Başkanı Trump’ın “Corona virüs laboratuvarda üretildi” yönündeki iddialarını yalanlayarak “Elimizdeki veriler Corona virüsün kaynağının insanlar olduğunu gösteriyor” dedi.

Birleşmiş Milletler bünyesindeki Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyayı etkisi altına alan yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgınının kaynağına ilişkin bir açıklama yaparak, ”Corona virüs laboratuvarda üretilmedi” dedi.

DSÖ, geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın ortaya attığı, “Çin, salgınla ilgili verileri şeffaflıkla paylaşmıyor. Salgının kaynağı başka olabilir” sözlerine yanıt verdi. Açıklamada, “Elimizdeki veriler Corona virüsün kaynağının insanlar olduğunu gösteriyor. Bu virüs insanlar tarafından bir laboratuvarda yapılmadı ya da üzerinde oynanmadı” ifadesi kullanıldı.

Dünya Sağlık Örgütü adına açıklamayı Cenevre’de düzenlenen bir basın toplantısında yapan Fadela Chaib, “Elimizdeki veriler Corona virüsün hayvanlardan bulaştığını gösteriyor. Bu virüsün laboratuvarda ya da başka bir yerde yapılıp üzerinde oynandığına dair bir bulgumuz yok” dedi. Chaib, “Virüsün canlılardan insanlara nasıl sıçrama yaptığına dair bir belirsizlik olmasına rağmen, kuşkusuz arada bir taşıyıcı hayvan vardı” dedi.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir