Daily Telegraph: Ölüm döşeğindeki Covid-19 hastalarının sevdikleriyle görüntülü aramayla vedalaşmaları tavsiye edildi

Daily Telegraph: Ölüm döşeğindeki Covid-19 hastalarının sevdikleriyle görüntülü aramayla vedalaşmaları tavsiye edildi

Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, İngiltere’de Ulusal Sağlık Sistemi NHS’in resmi kılavuzunda, büyük bir koronavirüs salgınında hasta yakınlarının, ölüm döşeğindeki sevdiklerine görüntülü aramayla veda etmesi tavsiye ediliyor.

Gazete, virüsün yayılmasını önlemek için doktorlara ailelerin yoğun bakımdaki yakınlarını ziyaret etmesine izin verilmemesinin önerildiğini kaydediyor.

Daily Telegraph, rehberin dün İngiltere’deki tüm hastanelere dağıtıldığını ve yoğun bakım uzmanlarını yetişiren Yoğun Bakım Fakültesi ve Kraliyet Anestezi Koleji tarafından hazırlandığını söylüyor.

Rehberde, “Hastaların öleceğine inanıldığında, doktorlar hasta mahremiyetinin korunmasından sorumlu kıdemli doktorla, cep telefonu kullanımı ve görüntülü arama seçeneklerini ele almalıdır” deniliyor.

‘Hem hasta yakınını hem de personeli korumak için’

Gazetenin görüşlerini aldığı uzmanlar da yeni rehberi savunuyor ve bunun hep ölüm döşeğindeki hastayı hem de bu hastaları yaşatmaya çalışan sağlık personelini korumak için gerekli olduğunu söylüyor.

Bu uzmanlardan Ron Daniels, “Bu bazıları için tatsız olabilir ama birçok vakada gerekli. Örneğin koronavirüs nedeniyle ölmek üzere olan 90 yaşındaki bir adamın yaşlı eşini düşünün. Bu, hem o ve koğuştaki tıp personeli açısından bir risk oluşturur. Ancak 30 yaşında, sağlıklı bir torundan bahsediyorsanız, bence çoğu doktor rehberi bir kenara bırakıp, şahsen vedalaşmalarına izin verir.” diyor.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir