Corona virüsü üç-beş günde 1 kişiden 625 kişiye bulaşıyor!

Corona virüsü üç-beş günde 1 kişiden 625 kişiye bulaşıyor!

Coronavirüs Bilim kurulu üyesi Prof. Alpay Azap’tan çarpıcı açıklama “Hastalığın birkaç ay daha devam etmesini bekliyoruz” diyen Azap, enfekte olan 1 kişinin üç-beş gün içinde 625 kişiye corona virüsü bulaştırabildiğini dile getirdi.

Hızla ilerleyen bir virüsle karşı karşıyayız!

Corona virüs salgınının beklentiler doğrultusunda ilerlediğini belirten Prof. Alpay Azap, şunları söyledi: Bir virüs topluma ilk girdiğinde vaka sayılarında hızlı bir artış bekleniyor. Vaka sayıları logaritmik olarat artıyor. Çünkü bir kişi yaklaşık 5-6 kişiyi hasta ediyor. O 5-6 kişi kendi etrafındaki 5-6 kişiyi enfekte ediyor. Bunların aralarındaki süre eskiden 1 hafta civarındaydı. şimdi 3-5 güne düştü. Tek bir kişiden 125, hatta 625 kişiye bulaşıyor. Bu kadar hızlı ilerleyen bir virüsle karşı karşıyayız.

İnsanlar birbirine 3-4 adımdan fazla yaklaşmasın!

“Sosyal mesafeyi koruma meselesini sürekli hatırlatıyoruz. Zaten alınan tedbirlerin önemli bir kısmı tamamen bunu sağlamaya yönelik” diyen Prof. Azap, şunları da ekledi:

“Bütün seçenekleri en ince ayrıntısına kadar tartışıyoruz ama bir ölem alırken, o aldığınız önlemin getirecekleri var, faydalar var. Sebep olacağı birtakım olumsuz sonuçlar var. Dolayısıyla bunları iyi düşünüp taşınmak lazım.” diye dile getirdi.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir