Corona virüsü tedavisinde dünyayı umutlandıran gelişme!

Corona virüsü tedavisinde dünyayı umutlandıran gelişme!

Dünyanın ortak gündem konusu olan corona virüsü salgını ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Şuana kadar 340 binden fazla insanda görülen corona virüsü nedeniyle 15 bine yakın insan hayatını kaybetti. Ölü ve vaka sayılarındaki durdurulamaz artış nedeniyle salgının merkez üssü İtalya olurken, aşı ve ilaç çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Son olarak, Japonya’da araştırmacılar Ebola virüsü tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen Remdesivir adlı ilacın korona virüsünün neden olduğu zatürre karşısındaki etkinliğini kanıtlamak için klinik çalışmalara başlıyor.

Şuana kadar 340 binden fazla insanda görülen corona virüsü nedeniyle 15 bine yakın insan hayatını kaybetti. Son olarak Japonya’daki araştırmacılardan, henüz kesin tedavisi bulunmayan korona virüsüne dair umut olabilecek bir açıklama geldi. Küresel Sağlık ve Tıp Ulusal Merkezi Başkanı Norio Omagari, Ebola Virüsü tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen Remdesivir adlı ilacın korona virüsünün neden olduğu zatürrenin tedavisindeki etkinliğini araştırmak üzere klinik çalışmalara başlanacağını açıkladı.

Bu ayın sonundan önce başlaması planlanan çalışmaların ABD, Güney Kore ve Singapur’daki tıbbi kurumlarla ortaklaşa olarak 440 hasta üzerinde gerçekleştirileceği öğrenildi.

Daha önce HIV, grip, astım gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların korona virüsünün semptomlarının gerilemesine olumlu katkı sunduğu açıklansa da, virüsün klinik olarak kanıtlanmış bir tedavisi bulunmuyor.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir