Corona virüsü son dakika haberleri: Aşı bulundu mu?

Corona virüsü son dakika haberleri: Aşı bulundu mu?

Corona virüs bir çok ülkede yayılırken birde yanına Türkiye eklendi. Son günlerde en önemli gündem maddelerimizden biri olan corona virüsün aşısı hakkında gündeme atılan iddialar son dakika haberlemizden biri oldu. Bakanlık corona virüsü hakkında alınması gereken tedbirleri halka anlatırken corona belirtilerinin gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı hastalıklarının belirtileri ile benzerlik göstermesi; öksürük, ateş, nefes darlığı gibi semptomlar ile karşı karşıya olan kişilerde endişe yaratıyor. Birçok ülkede koronavirüs nedeniyle OHAL ilan edildi, sınırlar kapatılıp yurt dışı uçuşları durduruldu. Son olarak Amerikan AP haber ajansı tarafından son dakika haberi olarak duyurulan gelişme, corona virüs aşısı ve tedavisi konusunda umut ışığı oldu.

Corona virüs aşısı ve tedavisi, dünya tarafından merakla bekleniyor. Bugün, Avrupa’nın pek çok ülkesini etkisi altına alan koronavirüs salgını, İtalya başta olmak üzere Fransa ve İspanya’da çok sayıda insanın yaşamını yitirmesine sebep oldu. Corona virüsün ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde görüldüğü 2019 Aralık ayından bugüne kadar, 6.513 ölüm gerçekleşti. Şimdi corona virüsü aşısı ve tedavisi hakkındaki son durum ne?

CORONA VİRÜS AŞISI BULUNDU MU?

Amerikan AP haber ajansının ABD’li hükümet yetkililerine dayandırdığı haberinde, Ulusal Sağlık Enstitülerince fonlanan aşı testinin Seattle’daki Kaiser Permanente Sağlık Araştırma Enstitüsünde yapılacağı ifade edildi.

Testin 45 yaşındaki sağlıklı bir kişiye uygulanacağını aktaran yetkililer, bu kişiye virüs bulaşma riskinin bulunmadığını ve testin sadece aşının yan etkilerini test edeceğini bildirdi.

Yetkililer, corona virüs salgınına yakalanan hastalarda kullanılacak bir aşının geliştirilmesinin sekiz ay ile bir yıl arasında sürebileceğine dikkati çekti.

Corona virüs yayılmaya devam ederken birçok ülke aşı geliştirme çabasına girmiş durumda.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir