Corona Virüsü Kâbusu Büyüyor!

Corona Virüsü Kâbusu Büyüyor!

Tüm dünyada vaka ve ölüm sayısı artan corona virüsü hakkında son dakika ve son durum bilgileri gelmeye devam ediyor. Avrupa’da özellikle İtalya’yı etkisini altına alan corona virüs nedeni ile ölenlerin sayısı 368 kişi artarak 1809’a, virüsün bulaştığı kişi sayısı ise 24 bin 747’ye yükseldi. Öte yandan ABD’de yeni tip korona virüs kaynaklı ölü sayısı 69’a yükselirken, salgının Amerikan halkı arasında neden olduğu panik süpermarket ve havalimanlarında gözlendi. İran’da coronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 724 olarak açıklandı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan corona virüsü Avrupa’da bilançoyu arttırıyor. Son dakika gelen bilgilere göre Corona virüs nedeniyle İtalya’da bir günde 368 kişi hayatını kaybetti.

Son dakika haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan corona virüs açıklaması yaptı. Bakan Koca’dan gelen son dakika bilgisine göre yeni tip corona virüse ilişkin, şu ana kadar toplam vaka sayısının 18 olduğunu bildirdi. Umreden dönen binlerce kişi, Kovid-19 salgınına karşı Konya ve Ankara’da yurtlarda karantinaya alındı. Ankara’daki 1800 kişiden belirti gösteren 5’i hastaneye sevk edildi. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na 180 kişilik umre kafilesi iniş yaptı. Kafile, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Isparta ve Murad Hüdavendigar yurtlarında 14 gün süreyle misafir edilecek. Suudi Arabistan’dan umreden dönen vatandaşlar, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınına karşı tedbir amacıyla Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarında karantinaya alındı. Medine’den Ankara’ya ve Konya’ya gelen umre yolcuları, sağlık taramasından geçirilerek dezenfekte edilmiş otobüslere bindirilip gözlem altında tutulacakları yurtlara götürüldü. Vatandaşlar ayrı ayrı odalarda 14 gün boyunca gözlem altına alınacak.

Umreden dönen vatandaşlardan bir kısmı dün gece Ankara’ya geldi. Vatandaşlar önce Esenboğa Havalimanı’nda bulunan sağlık ekiplerince kontrolden geçirildi. Ardından dezenfekte edilmiş otobüslere bindirilerek, geniş güvenlik önlemleri kapsamında Ankara’daki üç yurda yerleştirildi. Her otobüse bir ambulansın eşlik ettiği gözlenirken, vatandaşlar, kapasitesi 5392 olan, Ankara Gölbaşı’ndaki Ankara Üniversitesi 50. Yıl Yerleşkesi’nde bulunan Şehit Özel Harekatçılar, Milli İrade ve Gölbaşı yurtlarına yerleştirildi.

Umre amacıyla Suudi Arabistan’da bulunanlardan bir kısmı da uçakla Konya Havalimanı’na geldi. Sağlık taramasından geçirilen, çoğu maskeli kişiler, apronda bekletilen yedi belediye otobüsüne alındı. Otobüsler ile polis ekipleri eşliğinde havalimanından çıkış yapıldı. Umreden dönenler, 14 gün karantinada tutulacakları Selçuklu ilçesinde bulunan ve özel olarak hazırlanan Tahir Büyükkörükçü ve Kutalmışoğlu Süleyman Şah KYK yurtlarına götürüldü.

5 kişi hastaneye sevk edildi 

Ankara Valisi Vasip Şahin, Gölbaşı’ndaki KYK yurtları girişinde yaptığı açıklamada, Ankara’daki yurtlarda karantinaya alınan kişi sayısının 1800 olduğunu belirterek, “1700 kişiyi daha bekliyoruz. Karantinadaki vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını karşılıyoruz” diye konuştu. Şahin, hastalık belirtisi gösteren beş vatandaşın ise Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne sevk edildiğini açıkladı. Bir basın mensubunun, ‘Burada iki kişi bugün firar etmeye çalıştı. İçeriye geri götürüldüler polis ekipleri tarafından. Oradaki durumları nasıl tam olarak. Tüm ihtiyaçları karşılanmış durumda mı? sorusuna Şahin, “Üç öğün yemeklerini, diğer hijyen malzemelerini, ihtiyaçları olanların elbise ve diğer ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Burada 14 gün boyunca misafir etmemiz lazım. Bu aynı zamanda devlet kararıdır” dedi.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir