Corona virüste başarılı ülkelerin sırrı ne?

Corona virüste başarılı ülkelerin sırrı ne?

Koronavirüs tehditi, bu mücadelede başarılı olan ülkelerin neler yaptığını ve en etkili yolun hangisi olduğu sorusunu akla getiriyor. Tayvan ve Singapur gibi ülkelerin erken dönemde hastalığı engelleme başarısının arkasında erken aşamada hastaları izolasyona alıp etkili sınırlama yapmaları bulunuyor. Tayvan’da bir hastanın testinin pozitif çıkması halinde o hastanın sadece yakınlarının değil son günlerde iletişime geçtiği herkesin ve gittiği her yerin detaylı olarak araştırıldığı ve gidilen marketten uğranılan kitapçıya kadar etkileşimde bulunulan tüm kişilere test uygulandığı belirtiliyor. Ancak yüksek oranda insanın hastalığa yakalanması halinde sadece bu önlemin alınması da yeterli olmuyor.

Çok sayıda insana bulaştığı halde hastalığı sınırlayabilen iyi örnekler arasında Singapur ve Çin bulunuyor. Singapur’un başarısında, günde 15 bin’e kadar test yapılması ve testlerin her isteyene bedava ve hızlı kitler ile uygulanması önemli bir etken.

Güney Kore’de ki ölüm oranının başka ülkelere göre yüzde 1’lik oranla çok düşük olması da kısmen buna bağlanıyor. Güney Kore’nin bu başarıyı Çin’in aksine, sokağa çıkma yasağı gibi sert tedbirler almadığı halde elde etmesi dikkatleri üzerine topluyor. Güney Kore’de insanlar arabaları ile test yerine gelip arabadan inmeden hızlıca test örneği verip bulundukları yerden ayrılabiliyor.

Bu şekilde hastane gibi kalabalık ortamlarda bile birbirlerinden hastalık kapma veya bulaştırma tehlikesine maruz kalmıyorlar. Böylece semptomatik olmayan bireyler erken tespit ediliyor ve bu kişilerin virüsü başkalarına bulaştırması karantinaya ( bu kendi evleri de olabilir) alınmaları ile çok büyük ölçüde engelleniyor. Aynı ülkede hastalığın en başında semptomatik olmayan ve “vaka 31” olarak meşhur olan bir hastanın, hastalığı fark etmeden yüzlerce belki de binlerce kişiye bulaştırdığı tahminini de unutmamak çok önemli.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir