Corona virüs sürecinde normalleşme takviminde neler yer alıyor?

Corona virüs sürecinde normalleşme takviminde neler yer alıyor?

Corona virüs salgınının kontrol altına alınmasından sonra gözler, normalleşme takviminde. Gelecek hafta açıklanması beklenen takvimde; turizm, eğitim, mağazaların açılması ve Ramazan Bayramı’nda söz konusu olan sokağa çıkma yasağı gibi konular yer alıyor.

Türkiye’de Corona virüs salgınındaki olumlu gidişat dikkat alınarak normalleşme takvimi üzerinde yoğun bir çalışma yürütülüyor. Normalleşme takviminin; hafta başında yapılacak kabine toplantısında son halini aldıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklaması planlanıyor. Planlanan normalleşme takviminde Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı, okulların 1 Haziran’da açılması, turizm sektörü ve 65 yaş üzeri vatandaşlara sokağa çıkma izni verilmesi gibi konular da yer alıyor.

İLK AŞAMA TURİZME YÖNELİK

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun önerileri esas olmakla birlikte, salgın nedeniyle kademeli olarak uygulamaya konulan kısıtlamaların yine kademeli şekilde kaldırılması düşünülüyor. Bu kapsamda 3 aşamalı bir takvim öngörülüyor. Buna göre normalleşmeye dönük ilk adım 28 Mayıs-18 Haziran’ı kapsayacak şekilde planlanıyor. Bir anlamda “deneme süreci” olarak görülen bu dönemde, daha çok turizm sektörüne dönük kısıtlamaların kaldırılması, sınırlı olarak şehirler arası uçuşlara izin verilmesi düşünülüyor. Salgının yayılma hızında bir artış olmaması halinde ikinci aşamaya geçilecek.

İKİNCİ DALGA YAŞANIRSA AŞAMALAR REVİZE EDİLECEK

İkinci aşamada 30 büyükşehirde seyahat kısıtlamasının kaldırılması, kafe, restoranların açılması, salgının kontrol altına alındığı ülkelerden başlamak üzere uluslararası uçuşların başlaması dahil bir dizi alanda normalleşme hedefleniyor. Takvimin üçüncü aşamasını da örgün eğitimin yeniden başlayacağı ve yaşamın normale döneceği Eylül-31 Aralık dönemi oluşturuyor. Ancak bu takvim, “Her şeyin iyiye gideceği” senaryosuna göre yapılıyor ve virüsle ilgili “ikinci dalga” riski görülmesi halinde her an revize edilebilecek.

SOSYAL MESAFE VE MASKE KULLANIMI DEVAM EDECEK

Hazırlık çalışmaları sürdürülen normalleşme planında bazı kısıtlamaların kademeli olarak esnetilmesinin planlanmasına karşın sosyal mesafe ve maske ile hijyen önlemlerinin; salgın Türkiye ve dünyada tümüyle etkisini yitirene kadar veya etkili bir aşı bulunana kadar “yeni normal” olarak kabul edileceği belirtiliyor.

KUAFÖR VE RESTORANLARA SINIRLI İZİN

Salgının bulaşma riskini artırdığı için ilk kapatılan yerlerden kuaför, restoran, kafelerin de belli sınırlamalarla yeniden açılması planlanıyor. Kuaförler için randevuyla çalışma, sosyal mesafe ve hijyen koşullarına uyulması koşuluyla belli saatlerde izin verilmesi düşünülüyor. Restoran-kafe gibi yerler ise masalar arasında sosyal mesafe kuralı korunarak ve en fazla 4 kişinin aynı masada oturabilmesi koşuluyla hizmet vermesi seçeneği değerlendiriliyor. Kendi aldıkları kararla hizmeti durduran AVM’lerin de ağırlıklı olarak haziran ayından itibaren açılacağı belirtiliyor. Ancak AVM’lerdeki restoran, sinema salonları, eğlence ve spor merkezleri salgın kontrol altına alınana kadar kapalı olacak.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir