Çin 2 milyon virüs kiti gönderdi… Ücretini Atatürk ödedi dediler!

Çin 2 milyon virüs kiti gönderdi… Ücretini Atatürk ödedi dediler!

Çin’den Türkiye’ye getirilen korona virüs tanı kitlerinin ilk partisi geldi. 50 bin kitin ücretsiz olduğu iddia edildi. Sosyal medyada çok sayıda vatandaş kitlerin bedava olmasını, Türkiye’nin Çin’e kolera salgınında yaptığı yardıma yordu. Atatürk’ün kurduğu Refik Saydam Hıfzısıhha akademisi Çin’e 1938’de 1 milyon aşı göndermişti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda geçtiğimiz günlerde milletvekillerine bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki test yapabilen laboratuvar sayılarının ve test yapılma oranının arttırılacağını ifade etmişti.

Hızlı tanı kitinin devreye alınmasıyla birlikte Çin’den 2 milyondan fazla hızlı tanı kitinin Türkiye’ye geldiği öğrenildi. Öte yandan Türkiye’ye verilen hızlı tanı kitlerinden Çin hükümetinin herhangi bir ücret talep etmediği kaydedildi. Çin hükümetinin kitlerde ücret talep etmeme nedeni ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Refik Saydam Hıfzısıhha akademisinde üretilip kolera salgını için geçmiş dönemde Çin’e gönderilen aşılar nedeniyle olduğu belirtildi.

ARŞİV BELGELERİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan Çin’e ilk kolera aşısının Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlığında gönderildiğine dair arşiv belgeleri de ortaya çıktı. 06.08.1938 tarihli Shunpao [Shen Bao] gazetesinin haberinde “Türkiye, Filipinler üzerinden Çin’e kolera aşısını gönderen ilk ülke olmuştur” ifadelerine yer verildiği ortaya çıktı.Çin’den gelen kitler ve Atatürk’le ilgisi hakkında bir belge ulaştı. 06.08.1938 tarihli Shunpao [Shen Bao] gazetesinin haberine göre “Türkiye, Filipinler üzerinden Çin’e kolera aşısını gönderen ilk ülke olmuştur.”

Türkiye’nin yaptığı yardımın belgeleri ise şu şekilde:

“İLK PARTİ GELDİ”

Çin’den başlayarak dünyaya yayılan Türkiye’de de gün geçtikçe etkisini artıran koronavirüs salgınıyla mücadele etmek amacıyla Çin’den temin edilen 15 dakikada virüs tespiti yapan hızlı tanı kitleri Türkiye’ye ulaştı.

Çin’in Şanghay kentinden alınan hızlı tanı kitlerini taşıyan Turkish Cargo’ya ait geniş gövdeli kargo uçağı sabaha karşı 04:00 sıralarından Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı.

 TOPLAMDA 2 MİLYON ADET

GETİRİLECEKBurada resmi plakalı minibüsle gelen görevliler tarafından alınan kitler, aynı minibüse konularak Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.  Çin’den temin edilen toplamda 2 milyon adet hızlı tanı kitinin ilk partisi Türkiye’ye getirilirken kalan kısımlarının ise parça parça getirileceği öğrenildi. 

’50 BİN TEST HİBE’

Test kitleri ve kitleri Türkiye’ye getiren firma hakkında bilgi de veren Sarıkaya şunları söylemişti: “Türkiye’ye Çin’den test kitleri gelecek. Bunlar 10-15 dakikada yüzde 90-95 oranında doğru sonuçlar veren test kitleri. 50 bin kit gelecek. Pazartesi ise 1 milyon kit daha gelecek. Ondan sonraki pazartesi de 1 milyon adet kit gelecek. Çin bu test kitlerinin üretimine yeni başladı ve Türkiye’ye bir ayrıcalık tanıdı.”

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir