Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileri “Malzeme sıkıntısı var” dedi!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileri “Malzeme sıkıntısı var” dedi!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Corona virüs salgını ile mücadelede malzeme sıkıntısı yaşandığı haberi üzerine Sağlık Bakanlığı fakülteye 50 bin cerrahi maske, bin N95 maske, bin tulum ve 100 adet el dezenfektanı gönderdi. Üniversite yetkilileri, yardımın rahatlama sağladığını ancak daha çok N95 maskeye ihtiyaç olduğunu söylüyor.

CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN BAĞIŞ İSTEĞİ

Açıklamada, Cerrahpaşalılardan, yolu Cerrahpaşa’dan geçmiş herkesten fakülte vakıf hesabına şartlı bağış yapmaları isteğinde bulunulmuş, açıklama kısmına, “CTF Tıbbi Sarf Malzeme Alımı” açıklaması ile yapılacak bağışlar için hesap numarası verilmişti.

BAKANLIKTAN MALZEME YARDIMI

Cerrahpaşa’dan yetkililer, yardım talebinin kısa süre içinde sosyal medyada da yer bulması üzerine Sağlık Bakanlığı’nın duruma el koyarak Cerrahpaşa’ya malzeme yardımında bulunduğunu açıkladı. Bir yetkili konuyla ilgili olarak, “Hastanelerin genelinde cerrahi maske sıkıntısı yok. Bizim gibi üniversite hastanelerinde ise malzeme konusunda bazı sıkıntılar yaşandığı doğru. Bu sıkıntıların giderilmesi için harekete geçen Sağlık Bakanlığı dün gece saat 21.00 civarında üniversitemize 50 bin adet cerrahi maske, bin adet N95 maske, bin adet tulum ve 100 adet el dezenfektanı gönderdi” açıklamasında bulundu.

N95 MASKE SAYIMIZ HALA YETERLİ DEĞİL

Yetkililer yapılan bu yardıma rağmen hastalarla birebir temasta olan (hastaya işlem yapan) doktor ve sağlık çalışanları için hayat kurtarıcı sayılan N95 maske sayısının hala yeterli olmadığını belirtiyor. Bir diğer sorunun da firmaların bu maskeleri fahiş fiyatla satmaları olduğuna dikkat çekiliyor. Sağlık Bakanlığı’nın kendileri gibi peşin parayla malzeme alamayan hastanelere destek olmayı sürdüreceğini düşündüklerini, an itibarı ile çok ihtiyaç olmasa da en çok yüz koruyucu siper (çalışmalar sırasında yüzü korumak amacıyla kullanılan iş güvenliği malzemesi) bulmakta zorlandıklarını söyleyen yetkililer, “Elimizde olan kadarını dezenfekte ederek çok gerekli vakalarda kullanıyoruz” diyor.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir