Boğaziçi Üniversitesi’nden Corona virüs Aşısı için Heyecan Verici Açıklama

Boğaziçi Üniversitesi’nden Corona virüs Aşısı için Heyecan Verici Açıklama

Tüm dünya genelinde devam eden Corona virüs aşı çalışmalarında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü dikkat çeken bir noktaya ulaştı.

Tüm dünya genelinde devam eden Corona virüs aşı çalışmalarında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü dikkat çeken bir noktaya ulaştı. Üniversite aşı ekibi daha önce hiç kimsenin denemediği bir aşı teknolojisi olan ASC zerreciklerini test ediyor.

Corona virüs Aşısı için Hücre Deneyleri Başladı

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören Corona virüsün ilginç bir yapıda olduğunu ve hücreye bir patojen ya da mikrop geldiğinde tetiklenen bir kompleks oluşturduğu belirtti. Mikrokürecik yapısı muntazam bir yapı ve bu yapıya test amaçlı mikrop konulursa sonuçlar hızlıca incelenebiliyor.

” Türkiye’de 61 hasta örneğinden Corona virüs genomu dizilendi ve dünyada açık olan veri bankalarına depozit edildi. Bunlardan analizler yaptık ve burada mutasyonların değişik bölgelere denk geldiğini gördük. Bunlardan analizler yaptık ve burada mutasyonların değişik bölgelere denk geldiğini gördük”

Corona virüs aşısında hücre deneylerine geçtiklerini aktaran Prof. Özören, “Bahsettiğim mikroküreciklerin başka ajanlarla taşınmasını biz 4 dünya bölgesine patentlemiş olduk. Türkiye’den başlayarak Çin, Avrupa Amerika ve Japonya’dan. Şu anda da bu teknolojinin öncüsüyüz. Bu şekilde bağışıklama düşünüyoruz ve bir takım hücre deneylerinde başarılı olduk. Yakında da hayvan deneylerine geçeceğiz” diyor.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir