Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara uyardı!

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara uyardı!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, önümüzdeki dönemde normalleşme başlayabileceğini ancak eskisi gibi bir turizm olmayacağını bildirdi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara katıldığı bir televizyon programında Corona virüs salgınında gelinen nokta ve alınan önlemler konusunda bilgi verdi. Kara turizm konusundaki bir soruyu şöyle yanıtladı:

“Haziran ayında Corona virüs önlemlerinde bir miktar azalma olacak. Ama daha biz bu virüsün her şeyini görüp tam netleştirene kadar, gerçekten ısıdan, güneşten ne kadar etkileniyor, toplum içerisindeki yayılımı ne kadar, o anki vaka sayımız ne, bunu tam kesinleştirene kadar önümüzdeki dönemde de kurallarımızın büyük kısmına uyarak devam edeceğimizi söylememiz lazım. Bu yaz geçen yaz gibi bir yaz olacağını düşünmeyelim. Bunun anlamı şu; sahillerde geçen yaz ki gibi iç içe geçmek gibi bir şey olmayacak. Sadece bir miktar rahatlamamız olacaktır.”

Corona virüsün deniz ve havuz suyuyla bulaşmayacağını kaydeden Kara, “Onu çok net olarak söyleyelim. Bugün hiç öyle bir bilgimiz yok, bulaşmasını da çok fazla beklemiyoruz. Ancak otellerin lokanta kısımlarında masaların, sandalyelerin arası açık olacak. Belki çapraz oturulacak. Daha sonra risk azalırsa, ‘bir masada dört kişi oturabilir’ diyebileceğiz. Ama bunu demek için elimizdeki verilere bakacağız” diye konuştu.

KONTROLLÜ TATİL

Prof.Dr. Kara tatil programı yapanlara da “Tatil planı yapın ama kontrollü bir tatile gideceğinizi de aklınızdan çıkarmayın. Memlekete, köye gidildiği zaman da aynı kurallara dikkat etmeli” uyarısında bulundu. Kara, yabancı turistlerle ilgili de, “Yurtdışından gelecek turistlerin hangi ülkeden geldiklerine ve koşullarına bakmalı. Yabancı turist için henüz zaman var. Birkaç haftayı değerlendirdikten sonra daha net bir şeyler söyleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir