ABD’de corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 217’ye yükseldi

ABD’de corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 217’ye yükseldi

ABD’de korona virüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 217’ye ulaştı. Vaka sayısının da 14 bin 365’e yükseldiği ülkede, hayat durma noktasına gelirken, birçok eyalette acil durum ilan edildi. Kaliforniya eyaletinde yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle eyalet genelinde 40 milyon insan için ‘evde kalma emri’nin çıkarıldığı belirtildi. New York genelinde ise vaka sayısı bir günde 2 bin 281 artarak 4 bin 152’ye, can kaybı ise 27’ye ulaştı.

Vaka sayısının 14 bin 365’e ulaştığı ABD’de, virüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı ise 217’e ulaştı. Ülkede hayat durma noktasına gelirken, birçok eyalette acil durum ilan edildi.

“CALİFORNİA’NIN YÜZDE 56’SI VİRÜSE YAKALANACAK”

California Valisi Gavin Newsom tarafından da tüm eyalette halkın evde kalması emri verildi. Dün gece yarısından itibaren uygulamaya konacak emir uyarınca yaşamsal ihtiyaçlara hizmet etmeyen tüm iş yerleri kapatılacak. Sokağa çıkma yasağı olmamasına rağmen 10 kişiden fazla kişinin bir araya gelmemesini isteyen yetkililer zorunlu olmadıkça alışverişe çalışmamasını kişilerin dışarıda zaman geçirmek istediklerinde kalabalık olmayan açık hava alanlarına gitmemelerini istedi. 

Newsom “Bu kalıcı bir durum değil, zaman içerisinde bir an” diyerek ileride bu kararın ne kadar önemli olduğunun görüleceğini belirtti. Newsom’a göre virüsün aynı hızda ilerlemesi durumunda yaklaşık 40 milyon kişilik Calıfornia nüfusunun yüzde elli altısı yani 25.5 milyonu hastalığa yakalanacak. Newsom ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’a yazdığı bir mektubun örneğini göstererek ABD Deniz Kuvvetlerine bağlı USNS Mercy hastane gemisinin California’ya gönderilmesini istediğini ifade etti.

Chicago Belediye Başkanı Lori Lightfood da yayınladığı emirde korona virüsü semptomlarından herhangi birini gösterenler ile 60 yaş üzeri kişilerin evde kalmasını emretti. Lightfoot, “Eğer bu kuralı çiğnerseniz bedeli olur. Akıllı olun, güvende olun. Bu bir emirdir” dedi.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir