Sokağa çıkma yasağı haberlerine yenileri ekleniyor!

Sokağa çıkma yasağı haberlerine yenileri ekleniyor!

Dünya çapında tehdit unsuruna dönüşen corona virüsü ardından virüsten etkilenen ülkelerden birer birer sokağa çıkma yasağı haberleri gelmeye başladı. Bugün de sokağa çıkma yasağı haberlerine yenileri ekleniyor. Son olarak ABD’de hastalığın hızla yayıldığı eyaletlerden biri olan New Jersey’de kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Peki, başka nerelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi?

Irak’ın başkenti Bağdat’ta, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi 

İstifa eden ancak yeni başbakanın henüz belirlenememesi nedeniyle görevi sürdüren Başbakan Adil Abdulmehdi başkanlığında toplanan Koronavirüsle Mücadele Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19’a karşı alınan önlemler çerçevesinde Bağdat’ta 17-23 Mart tarihlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi.
Irak’ta tüm uçak seferleri de 24 Mart’a kadar iptal edildi.
Bağdat Valiliği, Kovid-19 nedeniyle resmi kurumların salıdan perşembeye kadar kapalı olacağını açıklamıştı.
Alınan önlemler kapsamında, Kerkük, Salahaddin ve Kerbela’da da yarından itibaren üç gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, il sınırları da ziyaretçilere kapatılmıştı.

Sırbistan’da Kovid-19 nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini bildirdi.

Vucic, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleşen acil durum toplantısının ardından, vaka sayısının 48’e ulaştığı ülkede alınan Kovid-19 tedbirlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sırbistan’ın bugünden itibaren zaferle çıkması gereken bir savaşa girdiğini ifade eden Vucic, “Bu, yaşlılarımız için de verdiğimiz bir mücadele. Onlar bize bugün yaşadığımız ülkeyi verdi.” dedi.

Vucic, 16 Mart Pazartesi gününden itibaren ülkede virüs tedavisi gören kişilerin asker gözetiminde korunacağını, toplu taşıma hizmetine ilişkin tedbirlerin 2 gün içinde açıklanacağını bildirdi.

Kendilerini izole etmeyen kişilere 3 yıla kadar hapis cezası 

Sırbistan’ın Çin’den 5 milyon maske satın aldığını aktaran Vucic, 16 Mart Pazartesi itibarıyla eğitime ara verildiğini ve okulların uzaktan eğitim verecek şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalabileceğini kaydetti.

Vucic, doktorların tavsiyesi üzerine kendilerini izole etmeyen kişilere 3 yıla kadar hapis cezası verileceğini belirterek, vaka bulunan ülkelerden gelenlerin 28 gün karantinada kalması gerektiğini vurguladı.

Ülkedeki “yaşlı nüfusa evlerinden dışarı çıkmamaları” çağrısında bulunan Vucic, “Hayatı, hayatımızı kurtarmak için kapatıyoruz.” dedi.

Başkentteki acil durum toplantısına Başbakan Ana Brnabic ve Meclis Başkanı Maja Gojkovic de katıldı.

ABD’de Kovid-19 salgını hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor 

ABD’de hastalığın hızla yayıldığı eyaletlerden biri olan New Jersey’de kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Vali Murphy, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kovid-19’un yayılmasını yavaşlatmak için emrediyorum” ifadesini kullanarak, eyaletteki tüm okulların, eğlence ve sosyal yerlerin kapatıldığını duyurdu. Acil ihtiyaçların karşılanacağı belli başlı mağazaların dışında ilgili yerlerin saat 20.00’den sonra kapatılmasının zorunlu olduğunu belirten Murphy, 50 kişi ve üstü katılımın olacağı her türlü etkinliğin ikinci bir emre kadar yasaklandığının altını çizdi.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir