İçişleri Bakanlığı’ndan pazar genelgesi: Zaruri olmayan maddeler satılmayacak, tezgahlar arası 3 metre boşluk olacak

İçişleri Bakanlığı’ndan pazar genelgesi: Zaruri olmayan maddeler satılmayacak, tezgahlar arası 3 metre boşluk olacak

İçişleri Bakanlığı, koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında valiliklere yeni bir genelge gönderdi.

Buna göre pazar yerleri saat 19.000’a kadar açık olacak.

Süs eşyası, çanta gibi zaruri ihtiyaçların satılmadığı sosyete pazarları Cuma 17.00 itibariyle geçici olarak kapatılacak..

Tezgahlar arasında en az üçer metre boşluk olacak.

Sebze, meyve, tahıl, bakliyat ve temizlik malzemesi gibi temel ihtiyaç ürünlerinin satıldığı pazarlarda giyim ve oyuncak gibi zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek.

İl, ilçe ve beldede yaşayan vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerinin karşılanması için mevcut pazarlardaki yoğunluk göz önünde tutularak ihtiyaca göre yeni pazar/satış yerleri belirlenebilecek.

Pazar/satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenmesi/satışının yapılması sağlanacak. Bu husus pazar/satış yerlerinde görevlendirilecek zabıta memurları tarafından sürekli kontrol edilecek.

Pazarcı esnafı kişisel hijyen kurallarına uyması konusunda uyarılarak koruyucu önlemleri alınması sağlanacak; bu husus belediye zabıtası ve ilgili esnaf odaları tarafından denetlenerek gerekli işlem yapılacaktır.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir