Film Festivalleri Tek Çatı Altında Toplanıyor!!

Film Festivalleri Tek Çatı Altında Toplanıyor!!

Tribeca Enterprises ve YouTube işbirliğiyle düzenlenen, 20 farklı film festivalinin bira araya geldiği We Are One: A Global Film Festival29 Mayıs – 7 Haziran tarihleri arasında düzenlecek. Festivalin tamamı ücretsiz olup youtube.com/weareone adresinde yayınlacak.

Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında kimi film festival dijital ortama taşınmayı tercih etti ancak birçok film festivali seyircilere kapılarını tamamen kapattı ya da ertelendi. Tribeca Enterprises ve YouTubeBerlin, Cannes, Venedik, Sundance, Toronto, New York başta olmak üzere dünya çapında 20 film festivalinin programından bir seçki sunmak için hazırlıklara başladığını duyurdu. İzleyicilerden salgının verdiği zararları giderebilmek adına Dünya Sağlık Örgütü ve yerel kuruşlarına bağış yapılması noktasında destek bekleniyor. 

Festivalin tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Tribeca Enterprises ve Tribeca Film Festivali başkanı Jane Rosenthal ‘’Sürekli olarak bambaşka yerlerdeki insanları bir araya getirme ve dünyanın iyileşmesine yardımcı olma konusunda filmlerin ilham verici gücünden bahsederiz. Şu an tüm dünyanın şifaya ihtiyacı var.’’Açıklamasında bulundu.YouTube’un içerik, satış, pazarlama ve operasyon sorumlusu Robert Kyncl ise 10 günlük dijital film festivalinin daha önce hiç yapılmamış bir etkinlik olduğunu ve dünyanın dört bir yanındaki seyirciye ücretsiz olan bu içeriğe ev sahipliği yaptıkları için gurur duyduklarını dile getirdi.

Ertelenen festivallerin ileri bir tarihte dahi olsa geleneksel biçimde düzenlenme ihtimaline karşın programda daha önce gösterimi yapılmamış, yeni filmlere yer verilme ihtimali düşük. Örneğin Cannes’ın herhangi bir film göndermediği, yalnızca masterclass içeriği gönderdiği iddia ediliyor. Organizatörler gösterilmesi planlanan filmlerin neler olduğunu henüz açıklamadı. Uzun ve kısa metraj filmler, belgeseller ve paneller içeren programın tamamını ilerleyen günlerde duyuracaklarını belirttiler.

Söz konusu 20 film festivalinin listesi ise şu şekilde; Tribeca, Venedik, Berlin, Cannes, Sundance, Toronto, BFI Londra, Karlovy Vary, Locarno, Guadalajara, Annecy, IFFAM, Saray Bosna, Tokyo, Kudüs, Sydney, Marakeş, Mumbai, San Sebestian ve New York Film Festivali.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir