Olaf Scholz: “İleride bir kriz olabileceğini düşümerek ülke borcumuzu düşük tutuyoruz.”

Olaf Scholz: “İleride bir kriz olabileceğini düşümerek ülke borcumuzu düşük tutuyoruz.”

Corona virüsle mücadele karşısında en başarılı ülkeler arasında gösterilen Almanya’nın bu başarısı sıkı maliye politikası sayesinde oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarafından ‘para harcamama fetişisti’ olarak eleştirilen Alman maliyesi yıllardır verdiği bütçe fazlaları ile corona virüsüne karşı 756 milyar euroluk bir kurtarma paketi açıklayabildi. Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz ileride bir kriz olabileceğini düşünerek ülkenin borcunu hep düşük seviyede tuttuklarını söylüyor.

Corona virüsüne karşı gösterdiği mücadele, test kapasitesi ve açıkladığı 756 milyar euroluk destek paketi ile dikkat çeken Almanya’nın virüs ile mücadeledeki başarısı maliye politikasına bağlanıyor. Ülkede 5 kişi çalıştırılan işletmelere ayda 9 bin ve 15 bin euro arası karşılıksız para veriliyor.

‘DÜNYANIN BÜYÜMESİ İÇİN DAHA FAZLA PARA HARCAMALILAR’ ELEŞTRİSİ

Bloomberg’de yer alan analize göre Almanya uzun süredir ABD ve IMF tarafından daha çok para harcaması gerektiği ve bütçe dengesi karşısında çok hassas davrandığı konusunda eleştiriliyordu. ABD ve IMF küresel ekonominin büyüyebilmesi için Almanya’nın borçlanarak daha fazla para harcaması gerektiğini düşünüyor.

Peter Altmeier (Almanya Ekonomi Bakanı, arkada) Olaf Scholz (Almanya Maliye Bakanı)

‘KRİZ İÇİN HARCAMA YAPMADIK’

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz ise kendilerini hep bir krize hazırladıklarını bu yüzden maliye politikası üzerinde bu kadar hassas olduklarını söylüyor. Mart ayının sonunda Bloomberg’e bir röportaj veren Scholz, “Kamu borcunu düşürmek mantıklıdır çünkü ileride bir kriz olabilir” açıklamasında bulundu. Bütçe gelirleri ve giderleri arasında büyük farklar olmayan Hollanda ve İsviçre’de bu sebepten ötürü cömert yardım paketleri açıklayabildi.

13.5 MİLYAR EURO BÜTÇE FAZLASI

Almanya’da bütçenin 13 milyar 500 milyon euro rekor fazla vermesinin ardından yatırımların artırılması ve vergi indirimi tartışmaları başladı. Türkiye’nin bütçesi Ocak-Kasım 2019 arasında 92.9 milyar TL (14.1 milyar euro) açık verdi.

KURALLARA UYANIN HAREKET ALANI OLUR

Bundesbank yetkilisi Otmar Issing verdiği bir röportajda sıkı maliye politikasını desteklediklerini belirterek, “Kurallara uyanların hareket alanı oldu. Uymayanların kendilerine has sorunları oluştu” diyerek corona paketini savundu.

1 MİLYON KİŞİYE 15 BİN 730 TEST DÜŞÜYOR

Almanya’da 14 Nisan itibarıyla 130 bin corona virüsü vakası tespit edilirken, ölü sayısı 3 bin 194 oldu. Ülkede şu ana kadar 1 milyon 317 bin kişiye corona virüsü testi yapılırken, 1 milyon nüfusa düşen test sayısı 15 bin 730 olarak açıklandı.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir