Dolar ne kadar oldu? (20.04.2020)

Dolar ne kadar oldu? (20.04.2020)

Piyasalarda yeni haftada da coronavirüse bağlı gelişmeler takip edilirken en önemli veri Merkez Bankası’nın faiz kararı olacak. Dolar/TL 6.90 seviyesindeki seyrine devam ederken bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor.

Tüm dünyayı etkisi alına alan corona virüsünün olumsuz etkileri ülke ekonomilerinde hissedilmeye devam ediyor. Salgın kaynaklı endişelerin artması ile döviz kurları 2018 yazında yaşanan kriz seviyesine yakın seyrediyor. Dolar/TL 6.90, euro/TL de 7.50 seviyesinde bulunuyor.

FAİZ KARARI ÇARŞAMBA GÜNÜ

Yeni haftada piyasanın takip edeceği en önemli veri Merkez Bankası’nın faiz kararı olacak. Mart ayında yaptığı 100 baz puanlık indirim ile iki yıl sonra politika faizini tekrar tek haneye düşüren Merkez Bankası’nın, bu hafta da faiz indirimine gitmesi bekleniyor.

Ekonomik faaliyetin geçtiğimiz ay içerisinde sert yavaşlamasına neden olan corona virüsü pandemisinin etkilerini azaltmayı hedefleyen Merkez Bankası’nın Nisan ayında politika faizinde 50 baz puan indirim yapması bekleniyor.

Reuters’ın 18 kurumun tahminleriyle yaptığı ankette medyan beklentisi 50 baz puan indirim yönünde oluşurken, tahminler politika faizinin sabit tutulması ile 100 baz puan indirilmesi arasında değişiyor. Tahminler arasında faiz artışı ise yer almıyor.

Merkez kararını çarşamba günü 14.00’da açıklayacak.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir