Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsada kazanmak… İşte bugünlerde hemen herkesin rüyalarını süsleyen bir imkan. Ama nasıl, borsa nasıl oynanır? Akıl karıştıran soru da bu… Zira bir gecede ya da bir yda milyoner olmak belki ancak borsada mümkün ama aynı sürede varını yoğunu kaybedenler de görülmüyor değil. Peki borsada kazanabilmek için ne yapmamız gerekli?

TEKNİK YOLLAR:

Kısaca “teknik analiz” in tanıtımını yaparak başlayalım.

Teknik analiz, fiyat ve işlem hacmi grafiklerinde gözüken geçmiş hareket ve ‘şekillere’ bakarak buraladan bazı istatistik yöntemlerinin de yardımıyla gelecekte fiyatların nasıl olacağını ve mümkün olduğu kadarbu fiyat değişmelerinin ne zmaan gerçekleşeceğini çıkarmaya çalışan analiz yöntemlerine teknik analiz denir.

Teknik analiz dediğimiz şeyden bahsediyoruz, profesyonellerin gözdesi. Fal için “Fala inanma, falsız da kalma.” dendiğini duymuşsunuzdur, aynı şeyi teknik analizciler için de söylesek pek de olağandışı olmaz.

İnsanoğlu her zaman tarihin tekrarlardan ibaret olduğunu düşünmüş, böyle düşünmeyenler bile geçmişteki benzer olaylarınbugün de kısmen benzer şekilde karşımıza çıkacağına hayat tecrübelerinden ya da bize anlatılanlardan içgüdüsel olarak çıkarmıştır. İşte belki de teknik analizin altında yatan anatema budur.

Geçmiş fiyatların gelecekteki fiyatlarla fazla bir ilişkisi olamaz zira fiyatların hafızası olmadığından hatırlayamazlar.

Adam Smith (Ekonomi bilimini kuran adam),

Pür teknikçi olmayın, her şeyinizi istatistiklere bağlamayın; fakat tekniği de bütünüyle gözardı etmeyin. Fakat bunu kendi kolay yollarınızla yapın.

Grafikleri aracı kuruluşunuzdan isteyebilir, dergilerden takip edebilirsiniz. Kendi incelemenizi yapmak istiyorsanız bu iş için geliştirilmiş bilgisayar programları eğer bir bilgisayarınız varsa çok yararlıdır, tabii şu anda her platformda bu ihtiyacınızı giderecek yazılımlar var. Yine de teknik yöntemlerin babası Charles Dow bunları 19. yüzyılda keşfetti, yani bilgisayar yokken… Basit ama temel yöntemleri izlerseniz bunlara fazla ihtiyacınız olmaz.

Teknik analizlerin en kolay yöntemi trend çizgileri, destek ve direnç noktalarıdır. Çoğu borsacıya göre de en doğru çıkan teknik yöntemler işte bu en basitleridir. Alacağınız ya da satacağınız hisse senetlerinin trendini, destek (yani düşüşte zorlanacağı) ve direnç (yani çıkışta zorlanacağı noktaları öğrenin. Trend bir hisse senedinin fiyatının fiyatının gittiği ana doğrultudur; genel olarak yükselme trendinde olan bir hisse senedi bu trendi kırmadığı müddetçe önümüzdeki günlerde de bir sonraki direnç noktasında biraz zorlanarak da olsa yükselecektir. Aynı şeyin tersi düşüş trendi için de doğrudur. Trend çizgilerini çizerken birbirini takip eden fiyat dalgalarının üst seviyelerini teğet geçen bir çizgi trendi kanalının üst sınırını, en düşük seviyelerini teğet geçen çizgi ise alt sınırını gösterir. Böylece bu iki çizgilik patika yokuş yukarı ise hisse senedinin fiyatı zaman içinde yükselmeye devam ediyor, yokuş aşağı ise senet inişini sürdürüyor demektir. Kısa ve orta vadede fiyat alt çizgiye yakınsa alın; üst çizgiye yaklaşmışsa ya satın (eğer kısa vadeli almışsanız) ya da (uzun vadeli düşündüğünüz , güvendiğiniz bir hisse ise) bu üst kanalı kesin bir şekilde geçinceye kadar almayın ancak bundan sonra (bu sınırı kırabilirse) alın.

Teknik analizde çok kullanılan bir diğer yöntem ‘formasyon’ lardır. Bunlar kahve falındaki şekiller gibi bir işleve sahiptir. Mesela grafikteki fiyat hareketleri iki omuz ve bir kafadan oluşan iki düzlük ve bunların arasında üstü genişçe bir tepe gibi duran bir şekil oluşturmuşsa (buna ‘omuz-baş-omuz formasyonu’ denir) ve eğer fiyatlar omuz seviyesinin de altına düşerse kağıdın yaklaşık omuz-baş arası mesafenin üç misli bir sıkı düşüş yapacağı beklenir. Daha bunun gibi pek çok formasyon ve buna uygun beklenen fiyat hareketi tanımlanmıştır. özellikle kısa vadeli alım satımlarda formasyonlar işe yarar. Bir de trendlerin dönüş, yani tersine çevrilme zamanını trend çizgileri yöntemi ile bulamazsınız. Halbuki özel dönüş formasyonları bu iş için belirlenmiştir. Formasyonları bir teknik analiz kitabında veya dergilerin teknik analiz öğreten sütunlarında bulabilirsiniz. Temel formasyonları öğrenin, çok kolaydırlar. yüzlerce formasyon daha vardır ama hiç girişmeyin, profesyonelleşmeden bu formasyonlara girerseniz işin içinden çıkamazsınız. Bunlar genel olarak profesyonel teknik analistlerin anlayabileceği ve onlara hitap eden formasyonlardır. Dönüş formasyonlarına biraz daha dikkat edin.

Formasyonlara bakarken en iyi yol en fazla otuz saniye aramaktır. Eğer bir formasyon varsa zaten hemen görülür ama yoksa insanlar baktıkça kimi fiyat hareketi şekillerini aradıkları formasyona benzetmeye başlarlar ve bu hatalı benzetme en tecrübelilere bile zaman zaman büyük para kaybettirebilir.

Formasyon bulduğunuzu düşünüyorsanız onun öğrendiğiniz şekle tümüyle uymasına dikkat edin. “Şurası pek benzemiyor sol omuz biraz yüksek sağdaki de düşük, aman canım o kadar da olur normaldir” demeyin. Bir formasyon ya vardır ya yoktur. “Biraz var” bir formasyondan hayır gelmez, zarar gelir.

Diğer maddeler ve borsa ile bilgilendirici yazılarımız devam edecektir.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir