Borsa Nasıl Oynanır: İstihbarat yolları

Borsa Nasıl Oynanır: İstihbarat yolları

Borsada kazanmakla ilgili daha önceden değindiğimiz teknik analiz, çeşitli terimler (MACD, dalga teorisi vb.) ve çoğunluğa karşı borsada nasıl kazanılır konularının ardından borsada çoğunluğa karşı nasıl kazanılır konusundan devam ediyoruz.

Bu yazımızda istihbarat yollarına devam edeceğiz.

İstihbarat yolları:

6. Vakit buldukça seans salonlarına gidin, orada diğer yatırımcılarla tanışın.

7. Sıkıcı ve resmi olduğundan dolayı sıkılıp senetlerinizi ihmal etmeyin. Şirketlerin genel kurullarına katılın. Buralarda şirket hakkında birinci elden bilgi alabildiğiniz gibi şirket yöneticilerini görebilir, onlara ilk elden soru yöneltebilirsiniz. Söylenenlerin altındaki küçük ipuçlarını duyabilmek de artık sizin yeteneklerinize kalmış.

8. İlgilendiğiniz hisse senetlerinin şirket merkezi veya fabrikalarını gezmek konusunda hiçbir fırsatı kaçırmayın. Bu konuda üst düzey olamazsanız orta ve hatta alt düzeyde tanıdıklar araştır. Onları ziyaret et.

9. Yöneticilerin ve patronların geçmişlerini ve kişiliklerini tanımaya çalışın. Bu konuda onlarla yapılmış röportajları okuyun, resimlerini inceleyin, genel kurullarda onlara sorular sorun. Ekonomik yayınlar kadar sayfalarda boy gösterip göstermediklerine dikkat edin.

10. İlgilendiğin hisse senedini çıkaran şirketin rakipleri ve onların ürünleri hakkında da bilgi toplayın. Ürünleri birbirleriyle kıyaslayın.

11. Şirketin ana sözleşmesini ticaret sicilden bulup okumaya çalışın.

12. İmtiyazlı hisselerin olup olmadığını, ana sözleşmede kısıtlayıcı kimi hükümlerin bulunup bulunmadığını öğrenmeye gayret edin.

13. Şirketin başlıca pazarlarını ve başlıca hammaddelerini öğrenin ve bunları inceleyin.

14. Şirket kaç mal üretiyor tüm istikbali bir ya da iki mala mı bağlı öğrenin.

15. Şirketin teknolojisi ne kadar yeni, bunu öğrenin.

16. Şirkette ne kadar işçi çalışıyor, hangi sendika hakim ve geçmişte ne kadar grev vs. olayları yaşanmış, yeni bir grev ihtimali var mı iyice araştırın.

17. Sokak istihbaratı belki de en önemlisidir. Şirketin ürünlerinin satıcısı, market tezgahtarı ve kullanıcılarıyla sohbet edin. Bu yöntem hem ucuz hem de en etkili istihbarat yöntemlerinden biridir.

18. Bir önceki maddeden daha iyi ve etkili yöntem; imkanınız varsa ürünü ve rakibin ürününü kendiniz kullanın, kendiniz kıyaslayarak anlayın.

19. Son olarak hisse senediyle en çok oynayanlar, elinde tutanların kim olduğunu öğrenmeye çalışın. Takas dökümlerini dikkatlice okuyun.

Kısaca iletişimde olduğunuz şirketi iyi tanıdığınızdan emin olun.

Daha önceki yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz:

  1. Borsa Nasıl Oynanır?
  2. Borsa Nasıl Oynanır: Teknik analiz (Hacim, MACD…)
  3. Borsa Nasıl Oynanır: Çoğunluğa karşı borsada nasıl kazanılır?
  4. Borsa Nasıl Oynanır: Borsada çoğunluğa karşı nasıl kazanılır? (2)
  5. Borsa Nasıl Oynanır: İstihbarat yolları

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir