Borsa Nasıl Oynanır: Borsada çoğunluğa karşı nasıl kazanılır? (2)

Borsa Nasıl Oynanır: Borsada çoğunluğa karşı nasıl kazanılır? (2)

Borsada kazanmakla ilgili daha önceden değindiğimiz teknik analiz, çeşitli terimler (MACD, dalga teorisi vb.) ve çoğunluğa karşı borsada nasıl kazanılır konularının ardından borsada çoğunluğa karşı nasıl kazanılır konusundan devam ediyoruz.

Bu yazımızda geri kalan kurallardan bahsedeceğiz. Fakat önceki yazımızda da bahsettiğimiz bir şeyi hatırlatmakta fayda var: İçinizdeki “borsada her şey teknik değildir.” diyen adama uymanızdan zarar gelmez. Bazen tabuları yıkın.

O adam başka neler diyormuş, bahsettiği tabular yani kurallar neymiş ona bakalım.

Kural 7: Kazandıran şirketleri seç.

O şirketin parasıyla yapabileceği en iyi şey onu yatırımcı çoğunluğu ile paylaşmak ise bunlar cidden fikir, proje yoksunu demektir. Sizi zengin edecek kâr değil, hissenin fiyatının artışıdır. Parasını içeride tutup kârlı projelere yatıran firmaları bulmaya çalışın.

Kural 8: Ortalama yapılabilir, maliyetinizi düşürün.

Ortalama yapmayın. Kimileri ortalama maliyeti düşürmek için fiyatı düşen hisse senedinden almaya devam ederler. Buna da ortalama yapmak denir. İyi ama bu ne mantıksızlık. Eğer hisse senedinin çıkacağını düşünüyorsan alırsın, düşeceğini biliyorsan satar… Ben ortalama yapıyorum demekle ‘Ben zaten inecektim!’ demek arasında bir fark yoktur, Nasreddin Hoca misali…

Kural 9: Borsa kötü zamanda da kazanılır, yeter ki iyi seçim yapılsın.

“Oynayacağım hisse işte bu!” diyemiyor, yeterince emin olamıyorsanız bırakın paranız bankada kalsın. Kötü zamanlarda biraz yerinize çekilmek kötü değildir.

Kural 10: Hisse senedi uzun vadeli yapılması gereken bir yatırımdır.

Bu saçmalığa karşı sözü Cambridge’deki bütün bir öğrenim parasını borsada oynayarak çıkaran büyük iktisatçı Keynes’e bırakalım:

Uzun vadede de hepimiz ölmüş olacağız!

John Maynard Keynes

Ayrıca da bu öğüdü dillerinden düşürmeyen profesyonel borsacılar kadar kısa vadeli oyunlara meraklı bir başka meslek erbabı görülmemiştir.

Peki madem öyle, siz o profesyonel borsacılar gibi nasıl gelişeceğiz diye soruyor olabilirsiniz.

Tüm dünyada istihbarat teşkilatları en çok sayıda güvenilir bilgiyi, bildiğimiz gazeteleri okumakla, sıradan konuşmalar yapmakla, seyahat etmekle vs. topluyorlar. Gerisi işin artistik tarafı. Bulabildiğiniz materyalleri dikkatle okumak, çok sohbet etmek ve bulduklarınızın üzerinde dikkatle düşünmek; işte işin aslı bu. Bu yollarla bulacağınız bilgiler size aşağıdaki gibi bir istihbarat yolu çizecektir:

İstihbarat yolları:

  1. Dergi ve gazetelerin borsa sayfalarını takip edin.
  2. Şirket ve sektörlerle ilgili bilgileri bilgisayarın varsa ona kaydedin ve bir veri tabanı programında indeksleyin. Yoksa kupür arşivi yapın ve konu başlıklarını ayrı bir deftere yazın.
  3. Ekrandan anında veri satan ve haber veren bir servise (oldukça ucuzları da var) abone olabilirsiniz. Bulduklarınız gözlerinizi kamaştıracak.
  4. Bir yatırımcı grubuna dahil olun, bilgilerinizi onlarla paylaşın. Böylece hem yeni bilgiler öğrenecek hem de elindeki bilgilerin doğruluğunu başkaları ile test etmiş olacaksın. Eğer böyle bir grup tanımıyorsan kendi arkadaşlarından bir tane kurmaya çalış. Hem bu sayede ortak sermayelerinizle daha büyük çaplı yatırımlar yapabileceksiniz. Bu da bir yan faydası olacak.
  5. Yoğun bir telefon trafiği edinin. Bunun için başta alım-satım yaptığınız aracı kuruluşunuzun bloker, dealer ve araştırmacılarını sık sık arayın; borsa ile ilgilenen arkadaşlarınızı da, başka aracı kuruluş müşteri temsilcilerini de, unutmayın onlar için potansiyel bir müşterisiniz. Her aradığınızda aldığınız bilgilerin bir kısmını bir diğerine ilettiğinizden yakında bilgi almak için onlar da sizi arayacaktır.

Daha önceki yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz:

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir