Borsa Nasıl Oynanır: Çoğunluğa karşı borsada nasıl kazanılır?

Borsa Nasıl Oynanır: Çoğunluğa karşı borsada nasıl kazanılır?

Çoğunluğa karşı kazanabilmek için birtakım stratejilere ihtiyacınız vardır. Bir başka deyişle sizi diğerlerinden farklı kılacak birtakım alışkanlıklara. Son olarak teknik analizde doğrusal yöntemlerin dışında bir ekol gibi duran dalga teorilere daha keskin konuşmak gerekirse Elliot dalgaları ile ilgilenmek gerekir. Tabii dalga teorisi ile istatistik göstergeleri arasında yer alan Fibonacci veya Gann yöntemlerine de bakılabilir. Bu iş bundan sonra artık bir iç metotlarına at yarışı ve Toto formülleri ne benzemeye başlıyor sonu da yok. Kendi formüllerini de oluşturabilirsiniz ve ustaca kullanıldığında onlar da bunlar kadar iyi olabilir. Çok fazla gösterge yöntem veya formül binmekten ziyade o isteyen ve duruma uygun yöntemi bulabilmek ve onu ustaca kullanabilmek daha önemlidir.

Dalga teorisi ile ilgili akıllı bir tek şeyi tutun: hisse senediniz arka arkaya yükseliş dalgası yaşamışsa teyakkuzda olmanın zamanı geldi demektir. Bir zayıflama dalgası ardından 5’nci ve son çılgın yükseliş dalgası… Trenden atlamak için son fırsat…

Borsada genel geçer gibi tanımlanmış birçok kural vardır. Fakat borsa biraz da aykırılığın yeridir. Herkese uyarsanız herkes kadar kazanırsınız ya da daha sıklıkla kaybedersiniz. Çünkü bir çok sıkı rekabet ortamı gibi sıkı rekabette sayı bakımından çoğunluk genellikle kaybeder. Öyleyse en iyi durumda ortalama bir kazanç daha büyük ihtimal de ise kayıp elde edilecekse herkese uymakta ne yarar var. Çoğunluğun sesinin basiretin sesi olduğunu kim söylemiş. Stratejisi çoğunun tersine pozisyon almak olan borsacı işte böyle düşünür. Doğruyu bulması hiç de nadir rastlanan bir olay değildir. Ama dikkat, satrançta kurallara uymamak ancak çok büyük ustaların o da dikkatle uygulayabilecekleri bir lükstür.

İşte bu adamın stratejileri:

Kural 1: Trende uy. Rüzgara karşı tükürülmez.

İşin doğrusu çoğunluk genellikle yanılır. Trendi seyret, analiz et, ama uyma. Belki kimi zaman ondan yararlan ama trend tam anlamıyla hızlı, kuvvetli bir trend tanımına hak kazandığında zaten onu terk etmek için yeterince neden vardır. Giderek hızlanan trenin gideceği yer uçurumdur herkes atlıyor diye sizde mi atlayacaksınız?

Kural 2: Soğukkanlı olun, paniğe kapılmayın.

Madem panik kötü şeydi hiç durmadan soğukkanlılık öneren bütün ve profesyoneller her kriz anında niye en önce kendileri panik satışı yapıyorlar? Panik içgüdüsel bir şeydir. Yaşama içgüdüsü bundan kaynaklanır. İnsanlar milyonlarca yıldır bu sayede varlıklarını sürdürüyorlar. Denizde bile ayağımıza bir şey takılınca paniğe kapılırsınız ama bu adrenalinizi yükseltir, reflekssinizi arttırır. Biraz daha sakin olarak 3 saniye sonra ölecekken bir silkinişte o saniyede kurtulursunuz. Her borsa krizinde ilk paniğe kapılanlar kurtuldu. Eğer bir sonraya kalmışsanız bari biraz soğukkanlı olun çünkü zaten elde başka çareniz yok. Hiç değilse görünüşü kurtarırsınız.

Kural 3: Bırakın portföyünüzü profesyoneller yürütsün. Borsa bir bilgi işidir.

İlla paranızı birini hediye etmek istiyorsanız ailenize ya da sevgilinize hediye edin.

Kural 4: Tüyoları iyi takip et.

Boşverin, 10 tüyonun 9’u manipülatörlerce uydurulmuş yanlış bilgidir. Kalan biri ise sana gelene kadar piyasada fiyata çoktan yansımıştır bile. Evet yüzde bir ihtimal bir istisna olabilir ama paranı rulette bile bu ihtimale koyar mısın?

Kural 5: Teknik analizi uygula.

Yukarıda ve daha önce okuduklarınızdan tekniğin esasının çoğunluğa uymak olduğunu anlamışsınızdır. Sadece çoğunluğun nereye gittiğini öğrenmek için faydalıdır. Öğrenir öğrenmez tekniği bir kenara atın ve tersini yapın. Çoğunluk da bir süre sonra sizi takip edecektir nasıl olsa!

Kural 6: Bütün yumurtaları aynı sepete koymayın. Yatırımlarınızı farklı alan ve araçlara dağıtın.

Yumurtanızı hangi sepet sağlamsa ona koyun. Hangi yatırım aracı daha fazla kazandırıyorsa ona yatırın. Bunu bilmiyorsanız bulmaya çalışın, yoksa riski bölmenin anlamı yok. Riski bölmekte ne kadar başarılı olursanız getirinizi düşürmekte de o kadar başarılı olursunuz. Hiçbir şey yapmazsanız dağ düşeceğiniz en kötü bir durum budur. O zaman bu kadar çabaya ne gerek var?

Önceki yazılarımız için;

  1. Borsa Nasıl Oynanır?
  2. Borsa Nasıl Oynanır: Teknik analiz (Hacim,MACD…)

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir