Borsa Nasıl Oynanır: Teknik analiz (Hacim,MACD…)

Borsa Nasıl Oynanır: Teknik analiz (Hacim,MACD…)

Borsada kazanmanın püf noktalarında teknik analizle devam ediyoruz. Önceki yazıda teknik analizin tanımını yaparak ne olduğuna değinmiştik. Trend çizgilerini ve formasyonları da açıklamıştık. Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Türkiye Temmuz istihdam verileri (2019)

Teknik analizde trendler ve formasyonlardan başka kimi istatiski göstergeler de dikkate alınır. Hareketli ortalamalar gibi en basit ve en bilinenleri burada da en sağlam ve denenmişleridir. Az çok trend eğrilerinin yaptığı işi yapar hareketli ortalamalar; tıpkı regresyon ( en basit tabirle regresyon analizi, iki ya da daha çok değişken arasındaki ilişkiyi ölçmek için kullanılan analiz metodudur) ve yine hareketli ortalama türevi olan MACD gibi. (Borsacılar arasında “Macit” olarak pek popülerdi ama kaç kişiyi otomobillendirdi bilinmez.)

MACD çizgisi

Yine özellikle kısa vadeli alım satımda ‘tochastik’ dikkate alınırken, “göreli güç” ile sadece ismi benzeyen ama örneğin sektörel kıyaslamada çok işe yarayan “göreli güç endeksi” bu göstergelerden birkaçıdır. Sayısı istemediğiniz kadardır. Pek çoğu aslında aynı işi yaparlar. Bilgisayar kullanmadan hesaplanmaları zordur. Ama hazır bilgisayar programları bunları birkaç saniyede hesaplar ve grafiklerini de kolayca çizer. Bunlar vatandaş için nispeten zor aletlerdir. Emin olun aslında hızlı borsacılar için de öyledirler. Yani yarışta fazla arkada kalmazsınız. Hele de birkaçını iyi öğrenirseniz ve elinizdeki hisse senetlerine sürekli uygularsanız çok fazla sayıda hisse senedi ile uğraşmak zorunda olan profesyonelleri bile geçebilirsiniz. Zira göstergelerde en önemli konu her göstergenin hangi borsa ve hangi hissede tam olarak nasıl hareket edeceğinin ancak tecrübeyle ortaya çıkacağı gerçeğidir. İki-üç göstergeyi biliyorsanız ve sadece birkaç hisse senediyle uzun süre ilgilenmişseniz büyük bir ihtimalle müşterilerininki dahil olmak üzere onlarca hisse senediyle ilgilenmek zorunda olan ve onlarca göstergeye saldıran bir profesyonel analistten daha doğru sonuçlar yakalayabilirsiniz.

Hiçbir zaman grafiğe bakmadan bir hisse senedi satın almayın. Grafikler bütün bu şekil, formül çizgi yığınının ötesinde size o hisse senedinin geçmişi hakkında kısa bir özet sunar. çok fazla cevap bulamazsanız bile grafiğe bakarak sorulacak ve cevabı bulunduğunda kazandırılacak çok fazla ‘doğru’ soru yakalarsınız. Örneğin şurada ani bir yükseliş var neden? Bir haber mi çıkmış bir spekülatör grup mu girmiş? Öyleyse hâlâ oradalar mı? Burada sıkı bir yükseliş var ama niye işlem hacmi o kadar düşük? vs. Sorun, soruşturun; bulacağınız cevaplar altın değerinde olabilir.

Hacimlerle ilgili bilgilendirici bir fotoğraf

Çoğu yeni ‘teknikçi’ fiyatlara bakar, hacimleri unutur. Halbuki fiyat hareketleri işlem hacmi hareketleri tarafından teyit edilmezse belirsiz ve şüpheli hareketlerdir. Aman hacimlere dikkat…

Teknik analizdeki bir yığın terim karmaşasından geriye önemli bir kavram ayırt etmelisiniz ki bu da grafiklerin belki de asıl önemini gösterir: maliyetler. Yani bu hisse senedini insanların çoğu ne kadardan almış, ne kadarını kaç liradan satmış; insanların elinde ne kadar hisse senedi kaç liradan var? Teknik analiz genellikle bununla ilgili somut ya da ayrıntılı cevaplar veremez. Ama fiyat grafiğine hele de işlem hacimleri grafiği ile birlikte baktığımızda maliyetlerin nerelerde yoğunlaştığı hakkında iyi bir fikir elde edersiniz. Maliyetler önemlidir. Kimse mecbur kalmadığı müddetçe malını maliyetinin altında satmak istemez. Zaman maliyeti artı makul bir kâr tamam işte… Bunu da elde etmişlerse aldığınız hisse senedi her an satışa gelebilr daha dikkatli olun. Esasen bütün teknik analizin ve bütün o destek ve direnç noktalarının altında yatan anlam işte bu maliyet kavramında yatar.

Diğer maddeler ve borsa ile bilgilendirici yazılarımız devam edecektir.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir