Bakan Albayrak’tan corona virüs tedbirleriyle ilgili önemli açıklamalar

Bakan Albayrak’tan corona virüs tedbirleriyle ilgili önemli açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Anadolu Ajansı Özel Yayını”nda corona virüsün ekonomi üzerine etkileri ve alınan tedbirlerle ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor. Bakan Berat Albayrak, “Dün açıklanan program nakit sıkışıklığına rahatlama getirecek. Bu süreci toplum olarak itidalli yönetiyoruz. Bugün Avrupa’nın içine düştüğü duruma göre Türkiye çok daha sakin geçiriyor.” dedi. Bakan Albayrak “Mart ayında hafif bir yavaşlama ile birlikte ilk çeyreği beklentilerin üzerinde kapatacağız. Türkiye bu süreçten güçlü bir şekilde çıkacak.” ifadelerini kullanırken, istihdam için kısa çalışma ödeneğinin de esnetilebileceğini söyledi.

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları:

VİRÜSE 100 MİLYARLIK KALKAN: PROGRAM NAKİT SIKIŞIKLIĞINA RAHATLAMA GETİRECEK

Dünya tarihinde benzeri görülmemiş, sürecin tahmin edilebilirliği noktasında henüz kesin net bir yorum yok. Her ülke etkilere karşı benzer tedbirler alıyor. Süreci ve etkilerini çok yakından takip edeceğiz. Dün açıklanan program nakit sıkışıklığına rahatlama getirecek. Bu süreci toplum olarak itidalli yönetiyoruz. Bugün Avrupa’nın içine düştüğü duruma göre Türkiye çok daha sakin geçiriyor.

Paketle birlikte önümüzdeki 3 ayda 50-60 milyar liralık bir likidite piyasayı rahatlatacak.

Esnaflar noktasında Halkbank özelinde 3 ay boyunca ana para ve faizi öteledik. İstihdam için kısa çalışma ödeneği esnetilebilir. Birçok sektörün kısa çalışma ödeneğinden yararlanması söz konusu olacak.

650 bin emeklinin maaşını 1.500 TL’ye yükselttik.

Bakan Albayrak evden çalışmayla ilgili olarak, “Özel durumlar dışında kamuda evden çalışma hazırlığı yok” dedi.

İLK ÇEYREĞİ BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE BÜYÜMEYLE KAPATACAĞIZ

2020’de koyduğumuz hedefleri ilk çeyrek büyümesi açıklandığında göreceğiz. Ocak-Şubat çok iyi Mart başlangıcı da iyi gidiyor. Mart ayında hafif bir yavaşlama ile birlikte ilk çeyreği beklentilerin üzerinde kapatacağız. Türkiye bu süreçten güçlü bir şekilde çıkacak. Ekonomide hiçbir dönem bu kadar senkronize olmadık. Türkiye böyle bir küresel sürece belki dünyada en hazırlıklı ve en tedarikli, alt yapı itibarıyla en güçlü giren ülkelerden biri.

Beklenti olarak Türkiye ekonomisinde şu an için bir risk görmüyorum.

Sokağa çıkma yasağı gibi bir durum yok.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir