ABD’den IMF’de Çin ve İran vetosu

ABD’den IMF’de Çin ve İran vetosu

IMF’de en yüksek oy gücüne sahip olan ABD, İran ve Çin’e mali kaynak sağlanması teklifini veto etti. IMF Başkanı, 189 üye ülkeden 102’sinin corona virüsü salgını nedeniyle destek talebinde bulunduğunu açıkladı. Ankara, IMF’den destek talebinin masada olmadığını açıklamıştı.

ABD’nin Çin ve İran’a karşı sürdürdüğü ekonomik savaş yeni bir boyut kazandı. 189 ülkenin üye olduğu Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yönetiminde yüzde 16,52 ile en yüksek oy gücüne sahip ülke olan ABD, siyasi olarak düşman olarak gördüğü ülkelere ekonomik destek verilmesini veto ediyor.

IMF, corona virüsü salgınından etkilenen ülke ekonomilerine destek vermek için büyük bir likidite enjeksiyonuna hazırlanıyor. Buna göre, acil döviz ihtiyacı bulunan IMF üyesi ülkeler için milyarlarca dolarlık kaynak sağlanacak.

Ancak kimliklerini açıklamak istemeyen IMF’ye yakın iki kaynağın Reuters’a verdiği bilgilere göre ABD, üye ülkelerden Çin ve İran’ın bu genişlemenin dışında tutulması konusunda ısrarcı. Trump yönetimi, iki ülkenin de bu yeni kaynağa erişiminin olmasını istemiyor.

“POLİTİK ARAÇ OLMAMALI”

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili konuyla ilgili Reuters’e yaptığı açıklamada, “Uluslararası finans örgütleri, uluslararası iş birliğinin sağlanması konusunda önemli platformlardır. Az sayıdaki ülkelerin manipülasyonları için politik araçlar değildir” ifadelerini kullandı.

IMF’ye üye 102 ülke şimdiden acil durum kredi ve hibeleri için başvurmuş durumda. Normal şartlarda ekonomik durumları nedeniyle IMF’den yeni kredi alması mümkün olmayan Arjantin ve Zimbabwe gibi ülkelere de acil durum nedeniyle kredi verildi.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir