Telafi eğitimi olacak mı velilere paraları geri ödenecek mi?

Telafi eğitimi olacak mı velilere paraları geri ödenecek mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Anadolu Yayıncılar Derneği’nin koronavirüs tedbirleri çerçevesinde gerçekleştirilen ‘Anadolu Sohbetleri’ programına konuk oldu. Bakan Selçuk, olası telafi eğitimleri ve özel öğretim kurumları ve kursların velilere geri ödeme yapıp yapmayacağı doğrultusundaki soruları yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs salgını nedeniyle okulların tatil edilmesiyle ilgili, “Hiçbir endişeye mahal yok. Her türlü telafiyi de yaparız” dedi.

TELAFİ EĞİTİMLERİ PLANLIYORUZ
Bakan Selçuk yaşanan öğretim sürecinin bir telafiyi gerektirebileceğine ilişkin sözleri şöyle: “Televizyon tam anlamıyla bir çocuğa yeter mi? Tabii ki yetmez. Peki ne yapmayı planlıyoruz? Telafi eğitimleri planlıyoruz. Yani, yüz yüze eğitimler. Destekleme yetiştirme kurslarının tamamını telafi eğitimi çerçevesinde yeniden yapılandırdık. Diyelim ki sınavlarla ilgili tarih değişikliği oldu. ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığının sınav haftaları olarak ilan ettiği haftalar var. Bunları da dikkate alarak senaryolar oluşturduk. Yaz tatilinde gerekmesi halinde yaz paketi de konulacak. Öyle bir paket çalışmamız da var. Hafta sonu paketi de koyarız. Biz çocuğumuzun ulaşmasını istediğimiz yere ulaşana kadar gereği neyse bunu yapmakla mükellefiz. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) uzaktan eğitim süreci sonrasında da aktif olarak kullanılacak. Dünya artık ‘kapatın defterleri, kitapları sınav yapacağım’ dönemini kapatıyor. Biz çocukların hafızasını ölçmüyoruz. Her şey açıkken sorabileceğiniz soru nedir? Önemli olan bu.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir