1. Dönem yapılan sınavlar baz alınacak!

1. Dönem yapılan sınavlar baz alınacak!

Binlerce öğrenci ve velinin merakla beklediği okullar ne zaman açılacal sorusunun cevabı en yetkili ağızdan cevaplandı. Koronavirüs önlemleri dolayısıyla Türkiye genelinde ara verilen eğitim süreci ile ilgili detaylar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından verildi. Okullar ne zaman açılacak ve yaz tatilinde okullar açık olacak mı gibi merak edilen sorulara cevap veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, karnelerin nasıl alınacağı ve yazılı sınavların nasıl yapılacağı gibi önemli soruları da yanıtladı. Peki, okullar ne zaman açılacak? İşte, Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un o konular hakkında yaptığı önemli açıklamalar

SINIF GEÇME VE YAZILILAR NASIL OLACAK?

“Bu dönem sınıf geçme nasıl olacak?” sorusuna Selçuk, “Biz, bir karar vereceksek bunu muhakkak çocuklarımızın lehine veririz” yanıtını verdi. “Yazılılar ne olacak?” sorusu üzerine Bakan Selçuk, “Mevcut durum devam ettiğinde, ilk dönemde yapılan yazılı sınavları baz olarak alacağız ve bu şekilde değerlendirmiş olacağız” diye konuştu.

TATİL KONUSUNDAKİ ENDİŞELERE GEREK YOK

Bakan Selçuk, “Yaz tatilinde eğitim öğretim yapılmasını biz en son ihtimal olarak görüyoruz. Sadece tedbir amaçlı planlamalarımızı yapıyoruz. Yoksa bizim yaz aylarında ders yapmak ya da okulları tümüyle açmak gibi bir derdimiz yok. Biz çocuklarımızın yazın dinlenmesini de önemsiyoruz. O yüzden de bu tatil konusundaki endişelere hiç gerek yok diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. “Telafi eğitimler ne zaman başlayacak, neyi kapsayacak?” sorusunu Bakan Selçuk, “Okullarda görmediğimiz müfredatı kapsayacak. Yoksa özel bir müfredat hazırlamak ya da müfredatı değiştirmek gibi bir derdimiz yok. Bu tamamen, önümüzdeki günlerde virüs seyrine bağlı olarak değişecek” diye yanıtladı

SINAV YÜZ YÜZE YAPILACAK

LGS kapsamında yapılacak merkezi sınav için örnek çalışma soruları yayınlamaya devam edeceklerini belirten Selçuk, sınavın online değil yüz yüze gerçekleştirileceğini ifade etti. Selçuk, “LGS ertelenir mi?” sorusunu “Bu tümüyle sağlık durumunuzun gidişatına bağlı” diye yanıtladı. “LGS’ye girerken sağlık tedbirleri nasıl alınacak?” sorusu üzerine Selçuk, okulların temizliği konusunda büyük bir hassasiyet gösterdiklerini belirterek okullar açılmadan ve sınav yapılmadan önce kapsamlı çalışma gerçekleştirileceğini bildirdi.

Meslek liselerinin Türkiye için çok büyük mesafeler kat etmeye başladığını, önümüzdeki yıl bu liselere büyük yönelim olacağını düşündüklerini vurgulayan Selçuk, meslek lisesi konusunda Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile Genel Müdürlük yetkililerinin yoğun çalışma yaptıklarını aktardı. Selçuk, “Yaz tatilinde okul olacak mı?” sorusuna yanıtlarken yapılacak telafi veya hızlandırılmış eğitimlerle öğrencilere kazanımların yeterli şekilde verilemeyeceğini söyledi. Bu nedenle uzaktan eğitim yaptıklarını ve öğrencilere destek verdiklerini aktaran Selçuk, televizyon, EBA ve okullar açıldığında yüz yüze yapılacak telafi eğitimler birleştiğinde öğrencilerin eksiklerinin giderileceğini söyledi.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir