Meslek lisesinde sağlıkçılar için ‘video larinkosgop’ cihazı üretildi

Meslek lisesinde sağlıkçılar için ‘video larinkosgop’ cihazı üretildi

Yazılımı öğretmenler tarafından geliştirilen “video laringoskop” cihazı İstanbul Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretildi.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede yerli üretimi artırmak için yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucu, sağlıkçıları hastaya müdahale sırasında korumada kritik bir ürün olan “video laringoskop” cihazı yerli kaynaklarla geliştirilerek seri üretime hazır hale getirildi.

MEB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, video sistemi, yazılımı da öğretmenler tarafından geliştirilen “video laringoskop” cihazı İstanbul Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretildi.

Klinik testleri başarılı şekilde tamamlanan cihazla ilgili alanın profesyonellerinden olumlu geri bildirimler alındı.

Sağlık Bakanlığından alınacak izinlerin tamamlanmasından sonra bir ay içinde cihazın seri üretimine başlanabilecek.

Laringoskop cihazı

Laringoskop cihazı, genel olarak entübasyon sırasında larenksin (gırtlak) daha kolay görülmesi ve entübasyon tüpünün trakeaya doğru yerleştirilmesi amacıyla kullanılıyor. Klasik laringoskoplarda uygulayıcı direkt olarak ağızdan bakarak ses tellerini görmeye çalışıyor. Bunun için hastanın boynunun katlanarak geriye doğru hareket ettirilmesi, laringoskop vasıtasıyla güç kullanarak dilin yukarı kaldırılması ve uygulayıcının eğilerek hastanın ağız seviyesinden ses tellerini görmeye çalışması gerekiyor.

Video laringoskop cihazında ise görüntü mikro kameraya aktarılıyor. Dolayısıyla ekranda ses tellerinin büyütülmüş net görüntüsü elde edilerek, endotrakeal entübasyon işlemi kolaylaşıyor, başarı şansı artıyor ve işlem süresi kısalıyor. Hastanın boynunun katlanarak geriye hareket ettirilmesi gerekmiyor. Bu, boyun yaralanması şüphesi olan hastalarda kritik önem taşıyor. Ayrıca doktorun hastaya yaklaşmasının önüne geçiyor.

Türkiye’de laringoskop üretilmiyor. Bu nedenle ses tellerinin sadece birkaç santimetre uzağından endirekt olarak görüntü elde edilerek kullanılan video laringoskop cihazları ağırlıklı olarak yurt dışından ithal ediliyor.

Geliştirilen ve üretilen video laringoskop cihazının bu kapsamda Türkiye’ye büyük katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir